Świat

Niemieckie media komentują wizytę prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych. Akcentują krytyczne słowa Trumpa

– Niemieckie media w relacjach ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem skupiają się na możliwym przeniesieniu części wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski. Akcentują też krytyczne słowa Trumpa wypowiedziane pod adresem Niemiec.

Na wspólnej konferencji prasowej z Dudą Trump ponownie zapowiedział wycofanie części wojsk amerykańskich z Niemiec i wzmocnienie militarnej obecności USA w Polsce.

Komentarz na stronie tygodnika “Die Zeit” zwraca uwagę na to, że prezydent USA po raz kolejny oskarżył Niemcy o przeznaczanie zbyt małych środków na obronność. W artykule zaznaczono, że Duda poprosił Trumpa, by żołnierze amerykańscy nie opuszczali Europy, ponieważ bezpieczeństwo kontynentu jest dla niego bardzo ważne.

“Die Zeit” zauważa też, że plan zredukowania liczby wojsk amerykańskich w Niemczech spotkał się również z krytyką w USA, w tym w Partii Republikańskiej. “Wielu republikańskich parlamentarzystów obawia się osłabienia więzi transatlantyckich i możliwości odstraszania Rosji” – pisze w tym kontekście gazeta.

W podobnym tonie utrzymany jest artykuł dziennika “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Poprzez częściowe wycofanie wojska amerykańskich Trump chce ukarać Niemcy za wciąż za małe wydatki na obronę – ocenia dziennik. Gazeta zauważa jednak, że chociaż rząd w Warszawie od dawna zabiega o wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w swoim kraju – co ma służyć przede wszystkim odstraszaniu Rosji – władze Polski podkreślają, że nie powinno się to odbywać kosztem Niemiec. “FAZ” zwraca uwagę, że podczas spotkania z polskim odpowiednikiem amerykański prezydent po raz kolejny skrytykował budowę gazociągu Nord Stream 2. “Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za zakup energii przez ten rurociąg” – cytuje słowa Trumpa.

Z kolei czwartkowy komentarz dziennika “Die Welt” skupia się na osobistych relacjach Dudy i Trumpa.  Zaznacza, że polski prezydent jest już po raz trzeci przyjmowany przez obecnego amerykańskiego przywódcę w Białym Domu, podczas gdy np. Angela Merkel gościła tam dwa razy. Autor podkreśla kurtuazyjne gesty między liderami i to, że była to pierwsza wizyta głowy obcego państwa w Waszyngtonie od czasu wybuchu epidemii koronawirusa w USA.

W ocenie “Die Welt”, spotkanie Dudy z Trumpem ma też pomóc polskiemu prezydentowi w uzyskaniu dobrego wyniku w niedzielnych wyborach, w których będzie się on ubiegał o reelekcję. Przywódca USA długo chwalił Polskę i jej współpracę ze swoim krajem oraz NATO, jednocześnie krytykował postawę Niemiec, w szczególności jej niskie nakłady na zbrojenia i relacje z Rosją – relacjonuje dziennik.

Źródło: PAP Autor:
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij