Gospodarka

KE daje zielone światło na 9 miliardów euro pomocy dla Lufthansy. Wspólny europejski rynek? Tylko i wyłącznie na niemieckich zasadach

Komisja Europejska poinformowała, że zaaprobowała pomoc  publiczną rządu Niemiec dla Lufthansy w wysokości 6 mld euro. Wsparcie to ma mieć formę dokapitalizowania Deutsche Lufthansa AG, firmy matki grupy Lufthansa. Jednocześnie, ta sama instytucja, na swojej stronie internetowej opisuje taką praktykę jako “szkodliwą, niszczącą konkurencję i zakłócającą wymianę handlową”.

– Rządy państw przeznaczają czasami publiczne pieniądze na wsparcie lokalnego przemysłu lub indywidualnych przedsiębiorstw. Umożliwiają im w ten sposób uzyskanie niesprawiedliwych korzyści względem podobnych sektorów w innych państwach UE. Innymi słowy, niszczy to konkurencję i zakłóca wymianę handlową – informuje KE na swojej stronie internetowej.

Jednocześnie KE zgadza się na wprowadzenie pakietu ratunkowego, który obejmuje gwarancję państwa na pożyczkę w wysokości 3 mld euro, którą Niemcy planują udzielić Lufthansie jako pomoc indywidualną w ramach programu zatwierdzonego przez KE 22 marca. W sumie pomoc publiczna rządu w Berlinie dla niemieckiego przewoźnika ma wynieść 9 mld euro.

“Ta znaczna kwota pomoże Lufthansie przetrwać obecny kryzys związany z koronawirusem, który szczególnie dotknął sektor lotniczy. Ale wiąże się ona z warunkami, w tym dotyczącymi zapewnienia odpowiedniego wynagrodzenia dla państwa oraz dalszych środków, mających ograniczyć zakłócenia konkurencji” – oświadczyła wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Komisja podkreśliła, że zgoda na pomoc została przyznana pod warunkiem, że nie przekroczy ona “minimum niezbędnego do zapewnienia rentowności” Lufthansy i nie wykracza ona poza przywrócenie pozycji kapitałowej, jaką grupa miała przed wybuchem pandemii. Oceniając proporcjonalność dokapitalizowania, Komisja wzięła pod uwagę potrzeby kapitałowe i płynności na poziomie całej grupy.

Nie jest pewne, czy pomoc zostanie przyjęta – zadecydują o tym w czwartek akcjonariusze Lufthansy. Sprawa była negocjowana od tygodni. Zarząd i udziałowcy giganta bronili się przed warunkami, które miałyby negatywne konsekwencje dla spółki i jej właścicieli. Nie udało się tego jednak uniknąć.

Dokapitalizowanie ma zapobiec niewypłacalności Lufthansy. Jeśli by to tego doszło to miałoby poważne konsekwencje dla niemieckiego rynku pracy, ale także komunikacji w kraju i handlu zagranicznego. Bruksela podkreśla, że środki jakie zostaną wyłożone nie będą przyznane za darmo – państwo otrzyma odpowiednie wynagrodzenie za inwestycję.

Przewoźnicy grupy Lufthansa: to Deutsche Lufthansa, Swiss International, Brussels Airlines, Austrian Airlines, Air Dolomiti, Eurowings, Germanwings, Edelweiss Air i SunExpress Deutschland.

 

Źródło: za PAP/Stefczyk.info Autor:
Fot. PAP
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij