Gospodarka

Sejm przyjął Bon Turystyczny. Kto go dostanie?

Sejm w piątek uchwalił prezydencką ustawę o bonie turystycznym. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Bon Turystyczny będzie miał wartość 500 PLN na każde dziecko. Będzie można go użyć do opłacenia kosztów wypoczynku – noclegów, wyżywienia czy biletów do atrakcji turystycznych. Nie będzie go można za to wymienić na gotówkę.

Bon będzie przysługiwał wszystkim, którzy w momencie wejścia ustawy w życie pobierają świadczenie 500 Plus oraz osobom, które zaczną je pobierać już po jej wejściu w życie, ale przed 31 grudnia przyszłego roku. Rodzice dzieci niepełnosprawnych, z racji większych kosztów opieki nad takimi dziećmi, dostaną po tysiąc złotych. Bon nie będzie opodatkowany i nie będzie się wliczał do dochodu rodziny, co jest ważne dla osób korzystających z np. świadczeń rodzinnych, pomocy społecznej czy funduszu alimentacyjnego.

Wszystkie formalności będą załatwiane przy pomocy internetu. Rodzina chcąca skorzystać z bonu będzie musiała zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Kiedy ZUS zweryfikuje, że osoba składająca wniosek o bon faktycznie pobiera 500 Plus, to wyśle jej SMSem specjalny kod, który trzeba będzie podać przy np. rezerwacji hotelu czy wykupywaniu kolonii. Lista firm honorujących te bony będzie dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon ma być ważny do końca marca 2022 roku. Nie będzie go można wykorzystać na zagraniczne wakacje. Jednym z celów tej ustawy, oprócz pomocy rodzicom w zapewnieniu dzieciom wypoczynku, jest bowiem pobudzenie polskiej branży turystycznej, która została mocno poszkodowana przez pandemię chińskiego koronawirusa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fakt Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij