Rozrywka

Premier Morawiecki chce dodać gry komputerowe do spisu lektur szkolnych

Być może wkrótce na listach lektur szkolnych znajdą się gry komputerowe. Radio Kraków ujawnia, że premier Morawiecki nosi się z takim pomysłem.

Polska branża gier komputerowych jest w tej chwili jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu. Jej flagową firmą jest CD Project RED, którego trylogia o Wiedźminie stała się ogromnym przebojem, który wywindował ją do światowej czołówki. Ale na CD Project świat się nie kończy – w Polsce operuje obecnie ok. 400 podmiotów produkujących gry komputerowe, a wartość tych, które są obecne na Giełdzie Papierów Wartościowych już w zeszłym roku przekroczyła 30 miliardów złotych.

Jak donosi Radio Kraków premier Morawiecki odwiedzi w czwartek jednego z polskich deweloperów – wyceniane na ponad miliard 100 milionów złotych studio 11-bit Studios. Chce, aby słynna gra ich autorstwa, This War of Mine (TwoM) została włączona do kanonu lektur szkolnych jako pozycja nadobowiązkowa.

 

Wydana w 2014 roku TwoM osadzona jest w realiach bliżej niesprecyzowanego – choć silnie inspirowanego wydarzeniami na Bałkanach – konfliktu zbrojnego w Europie. W odróżnieniu od większości podobnych gier w tej akcja ukazana jest z perspektywy cywilów uwikłanych w działania wojenne. Gracz przejmuje w niej kontrolę nad grupą uchodźców uwięzionych w strefie działań wojennych a jego celem jest sprawienie aby przeżyli do nadejścia odsieczy. W tym celu musi dbać o schronienie, zdobywanie pożywienia i leków, obronę przed bandytami etc.

TWoM stała się szybko ogromnym hitem na całym świecie. Recenzenci podkreślali, że stanowi studium moralności w czasach kryzysu. Gracz musi bowiem często podejmować w niej trudne decyzje – na przykład takie, czy kradzież jedzenia innym uchodźcom, która zapewne skaże iść na śmierć, jest dopuszczalna aby postacie którymi się opiekujemy przeżyły, albo czy można poświęcić jednego człowieka dla dobra całej grupy. Musi się również mierzyć z konsekwencjami swoich wyborów, te bowiem mają wymierny wpływ na stan psychiczny kontrolowanych przez niego postaci. W skrajnych wypadkach mogą one nawet popełnić samobójstwo z powodu wyrzutów sumienia.

Jak informuje Radio Kraków Morawiecki ma przedstawić propozycję aby od przyszłego roku szkolnego TWoM była dostępna dla wszystkich pełnoletnich uczniów szkół średnich. Ta propozycja miała już być przedyskutowana z ministrem edukacji Dariuszem Piątkowskim. Pracownik KPRM powiedział im, że gry komputerowe są od dawna używane w edukacji, ale to pierwszy na świecie przypadek aby jakaś była uznana za lekturę szkolną.

Wprowadzenie TWoM do kanonu to program pilotażowy. Jeżeli się sprawdzi, to wkrótce będą do niego wprowadzane inne produkcje. Gry komputerowe bowiem od dawna nie są już bezmyślną rozrywką, a polscy twórcy mają na swoim koncie wiele produkcji, które są na tyle ambitne, aby móc pokazać je uczniom.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Radio Kraków Autor: WM
Fot. Screen z Youtube
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij