Publicystyka

Powrót cenzury. Allegro usunęło książkę Ziemkiewicza bo lewicowa organizacja uznała ją za rasistowską

Użytkownicy znanego serwisu aukcyjnego Allegro nie kupią na nim nowej książki Rafała Ziemkiewicza. Portal usunął ją z oferty po tym, gdy lewicowa organizacja uznała, że publikacja “zawiera treści o charakterze antysemickim”.

Rafał Ziemkiewicz wydał niedawno nową książkę, „Cham Niezbuntowany”. Jeden z użytkowników Twittera poinformował go, że dostał upomnienie od Allegro za sprzedaż tej książki gdyż ta rzekomo ma być rasistowska. W odpowiedzi Allegro odpisało, że „oferty usunęliśmy na podstawie zgłoszenia od Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, którego deklarowanym celem jest walka z szowinizmem i neofaszyzmem, zostało założone w 1996 roku. Głośno zrobiło się o nich, kiedy przyznali swoją nagrodę Antyfaszysty Roku Simonowi Molowi – działaczowi na rzecz uchodźców, który kilka lat później został oskarżony o świadome zarażanie Polek wirusem HIV.

Najnowszej książki Ziemkiewicza faktycznie nie da się obecnie kupić na Allegro:

Allegro zdaje się być jednak mocno selektywne w swojej cenzurze. Stowarzyszenie Nigdy Więcej twierdzi na swojej stronie, że jego książka została wpisana na ich indeks ksiąg zakazanych z powodu rzekomego antysemityzmu. Tymczasem użytkownik Allegro może na nim dostać chociażby “Protokoły Mędrców Syjonu” – stworzoną przez carską Ochranę fałszywkę opisującą rzekome plany zdobycia przez Żydów dominacji nad światem, która stała się przyczyną wielu pogromów i prześladowań.

Może na niej również kupić książki Davida Irvinga – brytyjskiego pseudohistoryka znanego z wybielania zbrodni nazistowskich Niemiec oraz antypolonizmu – autor ten m.in. oskarżał bez żadnych dowodów św. JPII o udział w tzw. Masakrze Bydgoskiej, będącej tak naprawdę niemiecką prowokacją, oraz podważał nasze zachodnie granice. Irving twierdził też, że w obozie w Oświęcimiu nie było komór gazowych. Za negację Holokaustu austriacki sąd skazał go na trzy lata więzienia, z których odsiedział rok.

Bez większego problemu można też na Allegro dostać najsłynniejszą antysemicką książkę wszechczasów, Mein Kampf Adolfa Hitlera. Osoba chcąca zapoznać się z tą pozycją ma z czego wybierać.

Sam Ziemkiewicz stwierdził, że nie zostawi tak tej sprawy i sprawa znajdzie swój finał w sądzie. „Usunęli, bo jakieś lewicowe świry, które książki nie czytały, zniesławiły autora, powołując się na innych świrów, którzy też jej nie czytali” – napisał na Twitterze – „Wychodzą z tego 3 pozwy, dla Allegro, Nigdy Więcej i Otwartej Rzeczpospolitej”.

Sądząc po reakcji internautów Allegro i tak odczuje tą sprawę finansowo – nawet jeśli nie będzie musiała płacić Ziemkiewiczowi odszkodowania.

Źródło: Twitter Autor: Wiktor Młynarz
Fot. Hubert Śmietanka , CC BY-SA 4.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij