Świat

Skandal w USA! Demonstranci zdewastowali pomnik Tadeusza Kościuszki pod Białym Domem

Od kilku dni w Stanach Zjednoczonych trwają protesty po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Demonstracje są organizowane w największych amerykańskich miastach, w tym również w Waszyngtonie pod Białym Domem, gdzie doszło do skandalicznego incydentu. Grupa kilku osób zdewastowała pomnik Tadeusza Kościuszki.

Zamieszki wybuchły w związku ze śmiercią 46-letniego Geroge’a Floyda, który zmarł w wyniku brutalnej interwencji policji. Ogromne demonstracje wybuchły w największych amerykańskich miastach, gdzie lokalne władze wprowadziły godzinę policyjną. W Los Angeles sytuacja jest na tyle poważna, iż zdecydowano się wezwano do pomocy siły Gwardii Narodowej.

Według administracji Trumpa odpowiedzialnymi za prowokowanie aktów przemocy podczas demonstracji są członkowie Antify (amerykański prezydent ogłosił, iż zamierza ją uznać za organizację terrorystyczną). To jeszcze bardziej musiało podburzyć demonstrujących, którzy wywołali ogromne zamieszki w stolicy USA. Podczas nich doszło m.in. do podpalenia w kościele św. Jana czy też do zdewastowania pomnika Tadeusza Kościuszki, na którym znalazły się m. in. uderzające w Trumpa grafitti.

– Tak zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki w parku Lafayette przed Białym Domem. Ten protest z pokojową manifestacją nie ma nic wspólnego. Teraz widnieją na nim między innymi wulgarne hasła pod adresem prezydenta Trumpa. Na pomnik również sikano, pluto. Szok – relacjonuje korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, który zamieścił filmik z całego zajścia – Pomnik Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem zdewastowany. Trudno nazwać ich ludźmi, którzy walczą o swoje prawa, kiedy nie szanują BOHATERA OBOJGA NARODÓW. Stałem, nic nie mogłem zrobić 🙁 Dramat – czytamy z kolei w jego innym wpisie.

Do incydentu odniósł się również polski ambasador w USA Piotr Wilczek, który zdecydowanie potępił zachowanie protestujących. Zwrócił się również do amerykańskich władz żądając jak najszybszego przywrócenia pomnika do pierwotnego stanu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy/ Twitter Autor: JD
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij