Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą

– Fundusz odbudowy w połączeniu z budżetem UE to bardzo duża, nowa inicjatywa, to wielki impuls finansowy, który da perspektywę rozwoju gospodarczego Europie, w tym Polsce – mówił premier Mateusz Morawiecki. Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą premier podkreślał, że Europa musi “wymyśleć się na nowo”. “Musi przyciągnąć z powrotem te części gospodarki, te różne branże, te sektory gospodarcze, które zostały z różnych względów wyoutsourcowane za granicę i to czasami bardzo daleko” – dodał.

Polska będzie jednym z czterech państw, które otrzyma największą sumę bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej. Komisja Europejska przedstawiła projekt kolejnego budżetu unijnego oraz mechanizm odbudowy unijnej gospodarki po epidemii Covid-19. Na wyjście z kryzysu ma trafić 750 mld euro. 500 mld euro będzie miało charakter bezzwrotnych grantów, a 250 mld – formę pożyczek. Polska może liczyć na blisko 64 mld euro. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że dotacje zasilą kluczowe dla naszego kraju obszary.

– W oparciu o ten fundusz odbudowy chcemy, żeby Europa znowu była wielka, była globalnym graczem, kluczowym, bez którego nie będą możliwe podejmowane decyzje finansowe, gospodarcze, polityczne – podkreślał i dodał, że “bardzo często mówi się o Europie jako o poważnym graczu gospodarczym, ale takim, który ma mniejszą siłę polityczną”.

– Ten fundusz odbudowy z połączeniu z funduszem wieloletnich ram finansowych, czyli z budżetem UE, to bardzo duża, nowa inicjatywa, to wielki impuls finansowy, który da rzeczywiście perspektywę rozwoju gospodarczego Europie, w tym przede wszystkim również Polsce, jakiej do tej pory nie widzieliśmy – mówił szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że razem z prezydentem zabiega o wzmocnienie formatów środkowoeuropejskich takich jak Grupa Wyszehradzka i Trójmorze.

– Razem z prezydentem Andrzejem Dudą zabiegamy o wzmocnienie formatów środkowoeuropejskich, takich jak Grupa Wyszehradzka V4, która nabrała nowego rozpędu i wymiaru w ostatnich kilku latach. To też inicjatywa Trójmorza, którą pan prezydent rozwija z naszymi partnerami – mówił premier.

Wielkie inwestycje muszą teraz wejść do gry. Nasze plany odbudowy będą wsparte pieniędzmi europejskimi i budżetem europejskim, którego negocjacje mam nadzieję niedługo się zakończą. Tu potrzebna jest twarda polityka negocjacyjna, która ma szansę zakończyć się ogromnym sukcesem. Europa będzie mogła budować swój nowy wielki program dodawał szef rządu.

Źródło: Stefczyk.info za PAP/KPRM Autor: red.
Fot. PAP

Ankieta

Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij