Świat

Tak Niemcy i Francja chcą uderzyć w Polskę. Zapłacimy najwięcej na plan Merkel i Macrona?

Polska, zdaniem ekspertów, może przeznaczyć największą ilość środków pieniężnych na plan odbudowy gospodarki Unii Europejskiej. Jego pomysłodawcami są przywódcy Niemiec i Francji, a o sprawie pisze m. in. “Rzeczpospolita”. 

Aż 500 miliardów euro ma być wart program pomocowy na odbudowę gospodarki UE, sparaliżowanej przez pandemię koronawirusa. Mają na nim przede wszystkim skorzystać państwa z południa Starego Kontynentu, czyli Włochy, Hiszpania oraz Grecja. Jego pomysłodawcami są kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Emmanuel Macron, którzy przedstawili założenia swojego planu 18 maja.

Niemiecko-francuski program może mocno uderzyć w polski budżet. Zgodnie z informacjami “Rzeczpospolitej”, która powołuje się na wyliczenia ekspertów z Europejskiego Centrum Badań nad Gospodarką, na fundusz odbudowy gospodarki UE Polska miałaby przeznaczyć aż 10 miliardów euro. Okazuje się, iż tym samym Polska byłaby w ścisłym gronie państw, które przeznaczą najwięcej na realizację planu Merkel i Macrona. Jednocześnie bylibyśmy krajem, który poświęca najwięcej środków w relacji do PKB.

Choć prognozy analityków Europejskiego Centrum Badań nad Gospodarką nie są zbyt optymistyczne, to jednak minister ds. europejskich Konrad Szymański zaleca podchodzić do nich z dystansem i ostrożnością, gdyż w jego opinii są zbyt uproszczone. Przypomina również, iż wszelkie wstępne kwestie dotyczące francusko-niemieckiego planu będą przedstawione 27 maja.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Rzeczpospolita/ Do Rzeczy Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij