Świat

Afera z zakupem sprzętu medycznego. Minister zdrowia aresztowany przez policję

Minister Zdrowia Boliwii został aresztowany przez policję. Jest oskarżany o korupcję przy zakupie respiratorów do walki z pandemią.

Jakiś czas temu Boliwia kupiła 179 respiratorów w Hiszpanii. Zakup o wartości niemal pięciu milionów dolarów został sfinansowany przez Inter-Amerykański Bank Rozwoju a pośredniczyła w nim hiszpańska firma. Niedługo potem wyszło na jaw, że zapłacili za nie niemal trzy razy więcej niż powinni. Hiszpańskiej firmie zapłacono za nie bowiem ponad 27 tysięcy dolarów za sztukę podczas gdy ten sam model normalnie sprzedawała po 10-11 tysięcy.

Gdyby tego było mało, to w zeszłym tygodniu okazało się, że zakupione w Hiszpanii respiratory nie spełniają wymogów. Lokalna prasa rozpisywała się o tym, że lekarze z boliwijskich szpitali skarżą się, że są one dla nich bezużyteczne.

Tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Anez, która jest powszechnie krytykowana za podejście do walki z epidemią, poinformowała, że jej rząd zdążył już zapłacić 40% żądanej kwoty ale dalsze spłacanie zostanie wstrzymane. Obiecała, że „odzyska pieniądze Boliwijczyków”.

Anez obiecała również przeprowadzenie wsparcia w tej sprawie. Jego pierwszym efektem było aresztowanie przez policję w La Paz ministra zdrowia Marcelo Navajasa i dwóch innych wyosko postawionych urzędników w jego resorcie. Wobec całej trójki postawiono zarzuty o korupcję. Anez wręczyła mu równocześnie dymisję aby zajmowane przez niego stanowisko nie przeszkodziło śledczym w pracy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Al-jazeera Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Martin Alipaz

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij