Najnowsze wiadomości ze świata

USA przeprowadzą pierwszą próbę nuklearną od prawie 30 lat?

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa przeprowadzenie pierwszej próby nuklearnej od 1992 roku, która miałaby być ostrzeżeniem dla Rosji i Chin – podaje w sobotę agencja AFP.

Powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela administracji oraz dwóch byłych jej członków informację tę podał jako pierwszy w piątek dziennik “Washington Post”.

Podczas narady, która miała miejsce 15 maja, administracja miała zaproponować przeprowadzenie takiej próby, gdy dwóch jej członków powiedziało, że Rosja i Chiny przeprowadzają podobne testy.

Moskwa i Pekin zdementowały te informacje, a Waszyngton nie przedstawił dowodów na poparcie takiej tezy – pisze AFP.

Według rozmówcy “WP” pokazanie, że USA są w stanie “szybko” przeprowadzić próbę nuklearną byłoby dogodną taktyką negocjacyjną w chwili, gdy Waszyngton próbuje doprowadzić do podpisania trójstronnego traktatu w sprawie broni atomowej z Rosją i Chinami.

Decyzja w sprawie próby nuklearnej przez Stany Zjednoczone na razie nie zapadła – podał “Washington Post”.

Beatrice Fihn z Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) – organizacji, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2017 roku – ostrzegła, że taki test broni atomowej mógłby pogrążyć świat “w nowej zimnej wojnie”.

“Byłoby to storpedowaniem wszelkich szans na uniknięcie nowego i niebezpiecznego wyścigu zbrojeń nuklearnych” – napisała Fihn w oświadczeniu.

W czwartek administracja Trumpa poinformowała swoich zagranicznych partnerów o zamiarze wyjścia z traktatu o otwartych przestworzach, uzasadniając tę decyzję łamaniem układu przez Rosję.

To kolejny przypadek, gdy administracja Trumpa wycofuje USA z międzynarodowego układu z Rosją. W ubiegłym roku Stany Zjednoczony oficjalnie wystąpiły z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF).

Wycofanie się z tego porozumienia, podpisanego jeszcze w latach ZSRR, USA uzasadniały tym, że Rosja nie stosuje się do jego zapisów i rozmieszcza pociski manewrujące 9M729. Układ przestał obowiązywać w sierpniu ubiegłego roku.

Amerykańscy urzędnicy utrzymują, że w ostatnich dniach rozpoczęto z Rosjanami rozmowy na temat nowej rundy negocjacji w sprawie zbrojeń nuklearnych.

Źródło: PAP Autor: fit/ kar/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij