Kraj

Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Dudą. Pogratulował Polakom skutecznej walki z pandemią.

Według informacji z Kancelarii Prezydenta obaj politycy omawiali koncepcję współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, którą Andrzej Duda przedstawił w liście do europejskich liderów. Podkreślił w nim konieczność wzmocnienia solidarności europejskiej w sytuacjach takich, jak obecna pandemia. Zwrócił również uwagę na konieczność zwiększenia samodzielności Europy w kwestii produkcji sprzętu medycznego i materiałów ochronnych.

Prezydenci poświęcili również wiele uwagi kwestiom gospodarczym. Obaj zgodzili się, że w związku z wywołanym przez chińskiego koronawirusa kryzysem kluczową sprawą jest dzisiaj utrzymanie płynności finansowej firm oraz miejsc pracy. Obaj zgodzili się, że konieczne do tego będą inicjatywy na poziomie unijnym oraz wsparcie przez środki publiczne, jak już dzieje się w obu krajach.

Podczas rozmowy Duda przekazał mu również polskie stanowisko dotyczące niemiecko-francuskiej propozycji Funduszu Odbudowy. Stwierdził, że Polska odnosi się do tej propozycji pozytywnie, ale z oceną poczeka na szczegóły – przede wszystkim na określenie źródeł finansowania, charakteru pomocy i zasad podziału środków. Zadeklarował, że Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w wypracowanie tych szczegółów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Leszek Szymański

Ankieta

Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij