Kraj

Mama premiera skończyła 90 lat. Napisał jej wzruszające życzenia

Dzisiaj 90 urodziny obchodzi Jadwiga Morawiecka, mama premiera. Z tej okazji napisał dla niej wzruszające życzenia na swoim Facebooku.

W swoim wpisie premier wspomina, że życie jego mamy zawsze było trudne. W czasie wojny wielokrotnie otarła się o śmierć – podczas niemieckich bombardowań w 1939 czy podczas okupacji, kiedy z rąk Niemców ginęli jej bliscy, w tym jej ukochana nauczycielka która „od najmłodszych lat zaszczepiała w niej szlachetną miłość do Polski”. Po wojnie, kiedy wyszła za mąż za Kornela Morawieckiego i urodziła mu dzieci, troska o ich wychowanie i byt rodziny spadła głównie na nią aby ojciec premiera mógł skoncentrować się na walce o wolną Polskę. „Często sama zagrożona, troszczyła się zawsze o innych” – podkreślił.

Dzisiaj 9️⃣0️⃣ urodziny🎂 mojej najukochańszej Mamy. To dla wszystkich Jej dzieci i wnuków a także dla wielkiego grona…

Publicada por Mateusz Morawiecki en Viernes, 22 de mayo de 2020

 

Szczególnie ciężko było jej po wprowadzeniu stanu wojennego, kiedy Morawiecki senior musiał zacząć się ukrywać, po czym został aresztowany i uwięziony przez komunistów. Wtedy cały ciężar dbania o rodzinę spoczął na niej. Premier wspomina, że pomimo tej trudnej sytuacji znajdowała jeszcze siły na działalność opozycyjną i pomaganie solidarnościowemu podziemiu. M.in. brała udział w w protestacyjnej głodówce z Anną Walentynowicz. „Przyjmowała ciosy za siebie i za Tatę. Ileż razy była przesłuchiwana, ileż razy nie mogła wejść do własnego mieszkania, bo było przeczesywane przez bezpiekę” – wspomina premier – „Zawsze też musiała sprawdzać czy „nieznani sprawcy” znów nie odkręcili śrub w kołach naszego malucha, co wiadomo jak się mogło skończyć. Jakże wiele dano Jej powodów do troski o swoich bliskich!”.

„Mamo!” – kończy swój wpis Morawiecki – „Nie potrafię wyrazić wdzięczności za wszystko, co nam dałaś. W tym radosnym dniu Twoich Urodzin życzę Ci, aby zdrowie pozwoliło Ci nadal cieszyć się światem i życiem. I proszę Boga, by dni nie biegły tak szybko”.

 

Źródło: Facebook Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij