Kraj

Premier Morawiecki wskazał, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. “Dzisiaj celujemy w ten termin”

Wybory prezydenckie planujemy na 28 czerwca – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Zgodnie z oświadczeniem szefa polskiego rządu prezydencka elekcja planowana jest na dzień 28 czerwca bieżącego roku. Premier Morawiecki wyjaśnił jednocześnie, iż późniejszy nie jest rozważany, czego przyczyną są obowiązujące konstytucyjne terminy.

-Późniejszy termin nie byłby wskazany, ponieważ potem do 6 sierpnia kończy się kadencja prezydenta i z terminów, które potem wynikają z prawa mogłoby to oznaczać, że ogłoszenie ostateczne wyborów, czy zatwierdzenie wyborów przez Sąd Najwyższy przeciągnęłoby się poza ten termin – powiedział polityk.

Zgodnie z podjętą 10 maja uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej w zaplanowanych na ten sam dzień wyborach prezydenckich nie było nie było możliwości głosowania na kandydatów. Obowiązek ogłoszenia nowego terminu wyborów spoczywa na Marszałku Sejmu. Osoba sprawująca ten urząd ma 14 dni od opublikowania uchwały PKW na wyznaczenie nowej daty wyborów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie przełożone z 2022 na 2026 rok

0 0

Bosak o ewentualnej koalicji z PiS: nie ma takich rozmów

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij