Kraj

Wałęsa wyznał Rosjanom, kogo poprze w wyborach prezydenckich. Nie obeszło się bez ataku na Polskę

Lech Wałęsa udzielił wywiadu rosyjskiej agencji prasowej TASS. Były prezydent Polski podzielił się swoimi przemyśleniami na temat problemów współczesnego świata i naszego kraju. Oczywiście nie mogło zabraknąć ataków na rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Po niedawnym wywiadzie dla Sputnika – tuby propagandowej Kremla,  Lech Wałęsa znowu postanowił zabrać głos na łamach rosyjskich mediów. Tym razem padło na państwową agencję prasową TASS. Jak można się było spodziewać, naczelne miejsce w rozmowie zajęła krytyka władz Polski i przechwałki byłego prezydenta na swój temat.

Na początku Wałęsa podzielił się swoimi refleksjami na temat epidemii koronawirusa i przyznał, że dostrzega plusy zaistniałej sytuacji:

– Całe życie ciężko pracowałem. Ta sytuacja oderwała mnie od pracy i muszę przyznać, że ta bezczynność bardzo mi się podoba. Teraz dużo odpoczywam. Jem, kiedy mi się podoba. Pełna wolność. Mam 77 lat, napracowałem się – zaznaczył i dodał, że musi odpocząć przed wiecznością, bo “po śmierci może być ciężko”.

Na pytanie o diagnozę świata po epidemii koronawirusa były “Mędrzec Europy” odpowiedział słowami, których nie powstydziłaby się Greta Thunberg:

– Jeśli nie rozwiążemy globalnych problemów, takich jak ekologia, zniszczymy ten świat, całą naszą cywilizację. Niektóre kraje dysponują technologiami, których nie kontrolują. Korzystamy z  rzeczy, które szkodzą nam wszystkim. Ta choroba powinna teraz doprowadzić nas wszystkich do stworzenia listy takich problemów, z którymi państwa nie potrafią poradzić sobie samodzielnie i przy których potrzebne jest globalne współdziałanie. Pandemia i ekologia to tematy, które należy rozpatrywać globalnie – powiedział emerytowany prezydent.

Oczywiście wielką rolę w ustalaniu tego nowego światowego porządku Wałęsa wyznacza Rosji:

Rosja jest konieczna w tego typu przedsięwzięciach, bo Rosja, to potęga. Jeśli będziemy działać bez Rosji, to musimy być świadomi, że to się w Moskwie nie spodoba, a my możemy zrobić to źle. Uważam, że Rosja powinna być włączona do wszystkich struktur, które myślą i działają na rzecz przyszłości. Musimy budować przyszłość z Rosją.

Były przewodniczący Solidarności przyznał też, że chciałby dobrych relacji między Polską a Rosją, a sprawy przeszłości należy wyrzucić do kosza. Najwyraźniej laureatowi pokojowej nagrody Nobla nie przeszkadza katastrofa smoleńska i agresywne działania prezydenta Rosji na arenie międzynarodowej:

– Chciałbym mieć wspaniałe relację z Putinem. Dlatego powiem to, co powinienem powiedzieć. Panie Putin, czemu Pan zajmujesz się głupotami? Nam do rozwoju potrzebny jest pokój! To, co wczoraj było złe i dobre, zostawmy innym. Niech oni się tym zajmą. (…). A Pan zajmij się budowaniem świata, bo jesteś Pan mu potrzebny. Od Pana wiele zależy.

Po laurce dla rosyjskiego prezydenta najsłynniejszy polski elektryk postanowił zaatakować polski rząd. Oceniając nową polską strategię bezpieczeństwa narodowego. stwierdził, że to głupota i brak myślenia “w przód”:

Oni nie mają pomysłów. Chcą działać na starych zasadach. Myślą, że wszystko jest takie jak było – dodał.

Przyznał, że gdyby był prezydentem, to z pewnością postępowałby inaczej. Dla Wałęsy zupełnie niezrozumiałe jest działanie polskiego rządu w kwestiach energetyki. Były prezydent zastanawia się, dlaczego Polska woli kupować ropę i gaz w USA, a nie w Rosji:

Do Warszawy jest bliżej z Moskwy niż z Nowego Jorku.

Emerytowany prezydent zdaje się nie dostrzegać, że w bezpieczeństwie energetycznym nie chodzi wyłącznie o pieniądze, ale też o pewną niezależność, a ta przecież musi kosztować.

Na koniec rozmowy Lech Wałęsa wyznał też, na kogo będzie głosował w wyborach prezydenckich:

Co prawda jeszcze nie podjąłem decyzji, ale myślę że poprę Rafała Trzaskowskiego. Dla rządzenia państwem potrzeba mieć dobrze przygotowanych ludzi i tylko w Platformie jest ich wystarczająco dużo, by dobrze rządzić państwem – oświadczył. Wg Wałęsy są jeszcze inne dobre partie w Polsce, ale są zbyt małe, by rządzić całym krajem:

Dlatego, mimo że nie wszystko mi się w niej podoba, będę wspierał Platformę i tę grupę, która może rządzić krajem – zakończył.

 

 

 

Źródło: stefczyk.info za TASS Autor: pf
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij