Świat

Przemysł aborcyjny wyłudził dziesiątki milionów pomocy antykryzysowej. Rząd chce je odzyskać

Telewizja Fox News odkryła, że amerykańskie kliniki aborcyjne wyłudziły miliony dolarów pożyczek z programu antykryzysowego dla małych firm. Administracja Trumpa chce, żeby je oddali – i grozi im konsekwencjami.

Jednym z najważniejszych elementów amerykańskiej tarczy antykryzysowej jest Program Ochrony Wypłat (PPP) – warty aż 669 miliardów dolarów program mający na celu ratowanie zatrudnienia w małych firmach, organizacjach nonprofit itp. Dzięki niemu właściciele takich firm mogą wystąpić do rządu o przyznanie nisko oprocentowanej pożyczki na wypłaty dla pracowników, w wysokości dwu- i półkrotności tego, ile miesięcznie na nie wydają. Jeżeli uda im się utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie, to mogą liczyć na to, że spłata tej pożyczki będzie im podarowana.

Telewizja Fox News odkryła, że wiele klinik aborcyjnych powiązanych z siecią Planned Parenthood wystąpiła do rządu o takie pożyczki. Łącznie przyznano im z tego programu aż 80 milionów dolarów.

Problem w tym, że te pieniądze im się nie należały. PPP jest bowiem przeznaczony dla firm zatrudniających mniej niż 500 pracowników, to jednak nie dotyczy spółek-córek większych firm. Tymczasem sama centrala Planned Parenthood zatrudnia ponad 600 osób. Występując o pożyczki dyrektorzy klinik zataili ten fakt we wnioskach.
Jak donosi Fox News nadzorująca ten program agencja Administracji Małych Firm (SBA) wysyła teraz oficjalne pisma do klinik, które wzięły rządowe pożyczki i każe im je oddawać. W wypadku kliniki z hrabstwa Orange w Kalifornii chodzi aż o 7,5 miliona dolarów. Przedstawiciele SBA nie wykluczają dalszych sankcji, z oddaniem sprawy do sądu włącznie, jeśli stwierdzą,że dyrekcje tych klinik świadomie kłamały we wnioskach. Wielu prawicowych polityków domaga się też przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie.

„Nie ma żadnej dwuznaczności we wprowadzonych przepisach” – skomentował senator Marco Rubio – „przez którą organizacje jak Planned Parenthood, której firma-matka ma niemal pół miliarda kapitału, mogłyby się załapać na PPP. Te pieniądze muszą być natychmiast zwrócone a SBA powinna rozpocząć śledztwo w spraie tego jak te pożyczki, będące jasnym pogwałceniem przepisów, zostały przyznane i jeśli PP, banki albo pracownicy SBA świadomie złamali prawo, to trzeba użyć wszystkich dostępnych opcji prawnych”.

Źródło: Stefczyk Info na podst. Fox News Autor: WM
Fot.

Ankieta

Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij