Świat

USA opuści WHO? Trump postawił organizacji ultimatum

Stany Zjednoczone rozważają trwałe wstrzymanie finansowania Światowej Organizacji Zdrowia, a nawet jej opuszczenie – czytamy w oficjalnym liście Donalda Trumpa do przewodniczącego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa. Prezydent USA jest niezadowolony z dotychczasowych działań organizacji, dlatego też daje jej 30 dni na poprawę.

Przypomnijmy. W połowie kwietnia USA wstrzymały finansowanie WHO. Powodem, zdaniem amerykańskich władz, miało być ukrywanie faktów na temat pandemii, a także błędna reakcja organizacji na jej wybuch. Poza tym administracja Trumpa jest przekonana, iż Światowa Organizacja Zdrowia jest silnie powiązana z Chinami, gdzie doszło do pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem.

Jednak amerykański prezydent zagroził, iż zarządzanego przez niego państwo może pójść o krok dalej. W oficjalnym liście do Ghebreyesusa Donald Trump postawił ultimatum – albo WHO w ciągu miesiąca poprawi swoją działalność w zakresie walki z pandemią koronawirusa albo USA trwale wstrzymają finansowanie organizacji, a być może nawet rozważą swoje członkostwo w niej.

Podczas poniedziałkowej konferencji przewodniczący WHO zapowiedział wszczęcie dochodzenia ws. pierwszych działań po pojawieniu się informacji na temat pierwszych zakażeń.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij