Rozrywka

To trzeba zobaczyć! Japońska telewizja pokazała jak łatwo zarazić się koronawirusem

Japońska telewizja postanowiła sprawdzić jak łatwo można się zarazić koronawirusem w restauracji. Wyniki ich eksperymentu są szokujące.

Państwowa telewizja NHK we współpracy z ekspertami od ochrony zdrowia postanowiła przeprowadzić eksperyment którego celem była demonstracja tego jak rozprzestrzenia się koronawirus. Do symulowanej  samoobsługowej restauracji wpuszczono 10 osób. Jednej z nich spryskano wcześniej ręce specjalną farbą, która jest widoczna jedynie w świetle UV. Miało to symulować koronawirusa, który znalazł się na rękach osoby zarażonej na skutek kichnięcia.

Uczestnicy eksperymentu zachowywali się tak, jak normalnie zachowywaliby się w restauracji, bez stosowania jakichkolwiek zasad bezpieczeństwa. Pod koniec eksperymentu, po ok. pół godziny,  włączono lampy UV które pokazały jak szeroko rozprzestrzenił się „koronawirus” z rąk „zarażonego”. Widok był szokujący – można było go zauważyć nie tylko na talerzach, szklankach czy sztućcach ale także na twarzach niektórych uczestników. Gdyby to był prawdziwy wirus a nie farba, to najprawdopobniej wielu uczestników tego eksperymentu zachorowałoby na COVID-19.

 

NHK przeprowadziła też drugi eksperyment. Tym razem uczestnicy stosowali podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przed i w trakcie posiłków myli ręce, a często dotykane przedmioty, jak np. sztućce, były regularnie wycierane. Tym razem wynik był całkiem inny – po zapaleniu lamp UV okazało się, że nikt się nie zaraził.

„Ten filmik pokazał, że <koronawirus> rozprzestrzenia się bardzo efektywnie na powierzchnię i ludzi. Myślę, że naprawdę podkreślił potrzebę zachowania higieny rąk dla zatrzymania rozprzestrzeniania się choroby” – powiedział telewizji CNN John Nicholls, profesor z Uniwersytetu w Hongkongu. Zauważył jednak, że w rzeczywistości efekt nie byłby aż tak widoczny gdyż „zarażony” miał na rękach znacznie więcej farby niż miałby wirusa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. screen z Youtube

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij