Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki: “Ochroniliśmy już ok. 2,5 mln miejsc pracy. To zadanie jest fundamentalnym zadaniem państwa polskiego”

– Ten kryzys ma bardzo nietypowy charakter, zabiera tlen przedsiębiorcom i wtedy trzeba podejmować te trudne decyzje związane z zatrudnieniem pracowników. Ochroniliśmy już ok. 2,5 mln miejsc pracy. To zadanie jest fundamentalnym zadaniem państwa polskiego. Zyski rosną powoli, ale straty pojawiają się gwałtownie i dlatego zadziałaliśmy błyskawicznie. Decyzje radykalne trzeba było podejmować w minutach i godzinach. Przed nami jeszcze na pewno kilka bardzo trudnych miesięcy – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w konferencji „Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju” wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami polskich przedsiębiorstw. 

– W ciągu dwóch i pół tygodnia wypłaciliśmy wsparcie w wysokości 30 mld zł, otrzymało je 145 tys. firm, a w poniedziałek uzyskało je 20 tys. przedsiębiorstw – poinformował prezes Polskiego -Funduszu Rozwoju na wtorkowej konferencji PFR.

– W ciągu dwóch i pół tygodnia wypłaciliśmy wsparcie w wysokości 30 mld zł 145 tys. przedsiębiorców. Wczoraj w rekordowym dniu – tylko jednego dnia wsparcie uzyskało aż 20 tys. przedsiębiorstw. Są to mikroprzedsiębiorstwa, małe, średnie przedsiębiorstwa, które stanowią podstawę polskiej gospodarki. Ponad 100 tys. mikroprzedsiębiorstw otrzymało już wsparcie w ramach tarczy finansowej, ponad 30 tys. małych i średnich przedsiębiorstw otrzymało subwencje finansowe – mówił Borys.

– Na to spotkanie z państwem i Andrzejem Dudą przybywam bezpośrednio ze spotkania V4 i V4+ z udziałem kanclerz Niemiec. I mogę podkreślić, że nasze programy są uważane za jedne z najlepszych na świecie. Chronią one wasze firmy przed zamykaniem i bankructwem. Odbicie Europy Zachodniej z kryzysu jest dla nas bardzo ważne, żeby eksport mógł w pełni wrócić do Europy Zachodniej, żebyśmy mogli lepiej zadbać o naszych przedsiębiorców i pracowników. To nie znaczy, że nie będzie zawirowań. Ta burza gospodarcza, największa od ponad stu lat trwa, ale nasz statek płynie i obrał odpowiedni kurs. Promień nadziei dla naszych pracowników widziałem chociażby ostatnio w przedsiębiorstwie Flis. Musimy w tym kryzysie bez precedensu znaleźć odpowiedź, jakiej żaden inny rząd polski wcześniej nie musiał szukać, jak znaleźć środki na ratowanie miejsc pracy i ta odpowiedź dzisiaj okazuje się właściwa.Dziękuję Andrzejowi Dudzie za współpracę, wszystkim ministrom, NBP, BGK. Przechodzimy przez kryzys obronną ręką. Polska i polska gospodarka będzie się umacniać, a polscy przedsiębiorcy i pracownicy wyjdą z tego obronną ręką. Wychodząc z kryzysu zależy nam, żeby przez ten nowy układ gospodarczy, który się utworzy w Europie i na świecie, żebyśmy zajmowali miejsca coraz bardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. Po to specjalne fundusze przy PFR dla przedsięwzięć podwyższonego ryzyka – mówił szef rządu.

Premier dodawał, iż rozmawiał z Ursulą von der Leyen, prosząc ją o jak najszybsza akceptację programu.

“On jest gotowy, ale chcemy się trzymać ustaleń europejskich. Sądzę, że możemy w wielu obszarach przemysłowych zaznaczyć swoją obecność. Wraz z Andrzejem Dudą chcemy, żeby Polska rosła gospodarczo na arenie całego świata, ale też jesteśmy realistami i uważamy, że Europa powinna się martwić, żeby linie produkcyjne już były odtwarzane” – dodawał premier Morawiecki.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij