Świat

Niemcy będą karać za profanację “flagi” Unii Europejskiej

Niemiecki parlament przyjął ustawę zakazującą palenia flag narodowych podczas protestów. Dotyczy to także flagi UE.

Dotychczas niemieckie prawo chroniło symbole narodowe Niemiec. W wypadku symboli innych państw sprawa była nieco bardziej skomplikowana. Państwa te musiały spełnić szereg warunków aby ich symbole narodowe były chronione przed profanacją, takie jak np. posiadanie stosunków dyplomatycznych z RFN.

Nowa ustawa kończy z tymi warunkami. Od teraz chronione będą wszystkie symbole narodowe. Karą za ich profanację – taką jak np. spalenie flagi na proteście – może być nawet do 3 lat więzienia.

Politycy stojący za tą ustawą twierdzą, że powodem jej wprowadzenia było palenie flag Izraela na manifestacjach neonazistów. Niektórzy komentatorzy twierdzą jednak, że to tylko pretekst gdyż flaga Izraela była chroniona także w myśl poprzednich przepisów. Twierdzą, że prawdziwym powodem ich wprowadzenia było rozciągnięcie ochrony prawnej na „flagę” Unii Europejskiej, która często jest palona na prawicowych i eurosceptycznych demonstracjach.

Ustawa została przyjęta niemal jednogłośnie. Sprzeciwiła się jej jedynie prawicowa partia Alternative fur Deutschland. Jej posłowie stwierdzili, że nowe przepisy w zbyt daleki sposób ingerują w wolności obywatelskie i prawo do protestów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DW.com Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij