Kraj

Nie dajcie się nabrać na tego SMS-a! W ten sposób cyberprzestępcy próbują wykorzystać obecną sytuację

Nadkomisarz Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w rozmowie z portalem TVP Info ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają SMS-y z fałszywymi informacjami oraz linkami. Jedna z mieszkanek stolicy województwa podlaskiegoniemalże straciła w ten sposób 35 tysięcy złotych.

29-letnia kobieta mieszkająca w Białymstoku czekała od jakiegoś czasu na przesyłkę książek. Otrzymała niedawno wiadomość SMS o następującej treści: “Z powodu dezynfekcji przesyłka wymaga dopłaty 1,2 zł. Opłać, aby otrzymać dostawę”. Niczego nieświadoma mieszkanka stolicy województwa podlaskiego nie była zaskoczona, iż w dobie pandemii koronawirusa otrzymała taką wiadomość, dlatego też kliknęła w link podany w wiadomości i dokonała przelewu.

Nie spodziewała się jednak, iż SMS został wysłany przez oszustów, którzy w ten sposób ściągnęli z jej konta ok. 35 tysięcy złotych. Strona, na którą została przekierowana, była fałszywa, a informacje związane z jej loginem oraz hasłem dostały się w ręce cyberprzestępców. To właśnie oni dokonali przelew, który kobieta jedynie potwierdziła kodem otrzymanym od banku.

Na szczęście 29-latka szybko sprawdziła swoje konto bankowe i niemal natychmiast powiadomiła o tym policję. Szybkość jej reakcji była kluczowa, bowiem dzięki temu policjanci z Białegostoku byli w stanie zatrzymać transakcję i ostatecznie pieniądze wróciły z powrotem na konto ich właścicielki.

Funkcjonariusze policji przestrzegają przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe SMS-y z nieznanych numerów, a także proszę o nieklikanie w linki podane w nich. Jak wyjaśniają prób podobnych oszustw w dobie pandemii koronawirusa może być wiele. W takich wypadkach należy natychmiast poinformować policję.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij