Gospodarka

Kapitał ma narodowość! KGHM Polska Miedź kupił sprzęt medyczny o wartości ponad 20 mln zł

100 tys. kombinezonów, 500 tys. maseczek, 200 tys. par gogli i 20 nowoczesnych respiratorów – to sprzęt medyczny zakupiony za 20 mln zł przez KGHM Polska Miedź SA. Spółka wspiera walkę z pandemią i zapowiada dalsze zakupy.

Jak poinformowano w przesłanym PAP komunikacie, w czwartek 26 marca o godz. 13.40 wyląduje na warszawskim lotnisku Okęcie specjalny samolot ze sprzętem medycznym zakupionym ze środków KGHM Polska Miedź S.A.

“Ładunek zawiera sprzęt o wartości 5,5 mln dolarów USD, który przeznaczony zostanie do walki ze skutkami pandemii. Zakup został sfinansowany w całości ze środków własnych KGHM Polska Miedź S.A. W ładowniach Dreamlinera z floty LOT, który dziś wyleci z Chin, znajdzie się między innymi: blisko 20 nowoczesnych respiratorów medycznych, 100 tys. sztuk kombinezonów, 500 tys. maseczek ochronnych oraz 200 tys. par gogli medycznych. W tej chwili trwają ostatnie procedury związane z odprawą celną” – czytamy w komunikacie.

Jak podano, sprzęt, który docelowo ma trafić do szpitali, przychodni oraz placówek innych służb sanitarnych, zostanie przekazany do dyspozycji władz państwowych, które będą decydować o jego dokładnym przeznaczeniu.

“To nasz moralny obowiązek jako spółki Skarbu Państwa, by pomagać w takim zakresie jak to dla nas możliwe i dzielić się pomocą z polskim społeczeństwem. Wszyscy przeżywamy trudne chwile i musimy się wspierać. W naszej firmie mamy zasadę, że nigdy nikogo nie zostawiamy bez pomocy. W obecnej sytuacji dotyczy to wszystkich Polaków” – powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Prezes dodał, że na pewno nie jest to ostatni transport z pomocą medyczną. “Będziemy organizować kolejne transporty sprzętu, który służyć będzie zwalczaniu skutków tej strasznej epidemii. Mam nadzieję, że już wkrótce będę miał kolejne dobre informacje” – podkreślił Chludziński.

W poniedziałek KGHM Polska Miedź rozpoczął dystrybucję w formie darowizny do szpitali, placówek medycznych i publicznych płynu bakteriobójczego nitrosept. 30 tys. litrów tego płynu dziennie produkuje należąca do KGHM Polska Miedź spółka Nitroerg, która zajmowała się dotychczas produkcją materiałów wybuchowych, ale w 10 dni przestawiła produkcję na płyn bakteriobójczy.

Inna spółka miedziowego kombinatu firma KGHM Zanam produkuje na dobę 3 tys. maseczek chirurgicznych na potrzeby służb medycznych; oprócz tego centrum badania jakości miedziowej spółki jest w stanie wykonywać testy na obecność koronawirusa, jeśli tylko takie działanie będzie jej zlecone.

Źródło: PAP Autor: Roman Skiba
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij