Publicystyka

Ostra wymiana zdań wojewody wielkopolskiego z Sylwią Spurek. “Nie mam czasu na wyimaginowane problemy”

Kilka dni temu wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczak uchylił uchwałę Rady Miasta Poznań przyjmującą Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To nie spodobało się europoseł Sylwii Spurek, która napisała list do polityka, potępiający jego decyzję. Na odpowiedź Mikołajczyka nie trzeba było długo czekać. 

Zdaniem wojewody uchwała przyjęta w lutym naruszała prawo w istotny sposób. Przede wszystkim przepisy, na które powołała się Rada Miasta Poznań ws. podjęcia uchwały, odnoszą się do innych sfer działalności samorządu terytorialnego i nie mogą stanowić podstawy do przyjęcia karty.

-Oznacza to, że akt ten i postulaty w nim zawarte nie mogą znaleźć swojego odzwierciedlenia w działalności prawodawczej organów gminy. Postanowienia przyjętego przez Radę Miasta dokumentu ingerują także w aspekt finansowy działania jednostek samorządu terytorialnego, karta zobowiązuje Prezydenta Miasta Poznania do planowania wydatków. Żaden przepis prawa nie upoważnia jakiegokolwiek podmiotu do wydawania wiążących dyspozycji w zakresie obligatoryjnego wydatkowania środków budżetowych – wyjaśniał rzecznik wojewody Tomasz Stube.

Stanowisko wojewody zdecydowanie potępiła Sylwia Spurek. Była eurodeputowana z ramienia Wiosny wystosowała do niego w list, w którym przyznaje, iż “trudno jej zrozumieć tą decyzję”. Była zastępczyni RPO jest zaskoczona, że dokument został odrzucony z powodu “braku podstawy prawnej”. Dlatego też wyraża nadzieję, iż radni miasta Poznań “nie ustaną w walce i zaskarżą jego decyzję”. Na odpowiedź wojewody nie trzeba było długo czekać.

Szanowna Pani Poseł Sylwio Spurek. Nie mam czasu na wyimaginowane problemy. Mam na głowie rzeczywiste dotyczące życia i zdrowia Wielkopolan. Proszę włączyć się w akcje walki z koronawirusem, który jest w swoim działaniu bardzo demokratyczny, stosuje parytety i równouprawnienie. – napisał Mikołajczak.

Eurodeputowana nie pozostała jednak wobec niego dłużna.

-Szanowny Panie Wojewodo, równość oraz prawa człowieka nie są wyimaginowanymi problemami, tylko cywilizacyjnym standardem. Epidemia koronawirusa nie zwalnia nas z lekceważenia tego, co także istotne dla mieszkańców i mieszkanek Poznania. – czytamy w jej odpowiedzi.

Źródło: Twitter/ Tenpoznan.pl Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij