Kraj

Nie tylko Warszawa. Dulkiewicz też oszczędza na zdrowiu pasażerów komunikacji miejskiej

O tym, że Warszawa w trakcie epidemii wprowadziła w komunikacji miejskiej weekendowy rozkład, co zdaniem licznych komentatorów naraziło zdrowie pasażerów, wiedzą już wszyscy. Na podobną burzę zanosi się również w Gdańsku, gdzie podobne rozwiązanie wprowadzono już w czwartek.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że więcej osób siedzi w domach, np. pracując zdalnie. Niektóre polskie miasta uznały to za okazję do zaoszczędzenia pieniędzy i wprowadziły weekendowy rozkład jazdy. Argumentowano, że liczba pasażerów drastycznie spadła, więc nie ma potrzeby utrzymywać wszystkich kursów, ale praktyka z chociażby Warszawy pokazała, że efektem tego były bardzo zatłoczone pojazdy, co uniemożliwia pasażerom zachowywanie bezpiecznej odległości. Tak samo postąpiono w Gdańsku, gdzie weekendowe rozkłady wprowadzono już w czwartek. Z podobnym efektem jak w Warszawie. W niektórych pojazdach zrobił się niesamowity tłok, często liczba pasażerów chcących z nich skorzystać przekraczała ilość dostępnych miejsc. Zarząd komunikacji miejskiej zaczął wprowadzać pewne modyfikacje, ale niewiele to na razie pomogło.

Do sprawy odniósł się gdański poseł PiSu Kacper Płażyński. „Pani Dulkiewicz, proszę o niezwłoczną interwencję, przywrócenia normalnego rozkładu jazdy w komunikacji miejskiej i zwiększenie do maksimum kursów na obciążonych liniach!” – napisał na swoim Twitterze – „Obecna sytuacja jest niedopuszczalna, łamie wszystkie zasady obowiązujące w czasie epidemii!”.

„Trzaskowski z Rabiejem wprowadzili dziś w Warszawie weekendowy rozkład jazdy. Dulkiewicz zrobiła to samo w Gdańsku już w czwartek” – napisał poseł PiS Kazimierz Smoliński – „To jest narażanie ludzi na wielki ścisk w komunikacji! Dla was ważniejsze są oszczędności niż zdrowie Polaków? Przywróćcie normalne rozkłady jazdy!”.

Źródło: Tysol.pl, transport-publiczny.pl Autor: WM
Fot. PAP/Adam Warżawa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij