Świat

Położne, które nie chciały dokonywać aborcji, przegrały przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Dwie szwedzkie położne przegrały proces przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Sędziowie uznali, że odmowa zatrudnienia z powodu ich sprzeciwu wobec aborcji była uzasadniona.

Dwie szwedzkie pielęgniarki, Ellinor Grimmark i Linda Steen, przeszły opłacone z budżetu przeszkolenie dające im uprawnienia położnych. Kiedy jednak kobiety ujawniły, że nie mają zamiaru asystować przy aborcjach, okazało się, że nikt nie chce ich zatrudnić – pomimo tego, że w szwedzkiej służbie zdrowie dramatycznie brakuje położnych. Grimmark złożyła na przykład podanie do kliniki w Varnamo, jednak usłyszała, że mogą zaoferować jej jedynie pomoc w zaakceptowaniu aborcji.

Obie kobiety uznały, że postawa szwedzkich szpitali to dyskryminacja wobec ich wierzeń religijnych i etycznych – i poszły z tym do sądu. Szwedzkie prawo wymaga jednak od położnych asystowania przy aborcjach i nie przewiduje żadnej klauzuli sumienia, więc przegrywały kolejne sprawy. Dzięki wsparciu międzynarodowej organizacji broniącej wolności sumienia i wolności religijnej ADF International założyły sprawę przez ETPC. Nic to jednak nie dało.

Sędziowie Trybunału przyznali, że doszło do naruszenia wolności religijnej pielęgniarek, czego zabrania artykuł9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Uznali jednak, że to naruszenie było „proporcjonalne” i „uzasadnione” oraz miało istotne podstawy w szwedzkim prawie. Sędziowie uznali też, że miało „ważny cel ochrony zdrowia kobiet szukających aborcji”.

Wniesiona przez nich sprawa została więc odrzucona. Nie przysługuje im odwołanie od tej decyzji.

Źródło: Breitbart Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij