Publicystyka

“Polska jest piątą kolumną”. Groteskowy wywiad Wałęsy dla kremlowskiej telewizji

Lech Wałęsa postanowił udzielić wywiadu rosyjskiej stacji telewizyjnej RT. Tradycyjnie już padły w jego trakcie kontrowersyjne wypowiedzi.

Założona w 2005 roku państwowa telewizja RT – która do 2009 roku nazywała się Russia Today – to jedna z najpopularniejszych rosyjskich stacji telewizyjnych. Nadaje po rosyjsku, angielsku, niemiecku i hiszpańsku i trafia do ok. 150 milionów odbiorców. Na zachodzie „cieszy się” opinią tuby propagandowej Kremla, mającej wspierać wizerunkowo rząd Rosji i Putina.

W trakcie wywiadu Wałęsa odniósł się m.in. do konfliktu Polski z Rosją o kulisy wybuchu II Wojny Światowej. „Bo wy macie rację ze swojego punktu widzenia, bo nas wyswobodziliście” – stwierdził – „a mamy rację, bo nas wyswobodziliście, ale jednocześnie zaczęliście bohaterów naszych. No i co z tym zrobić? Posłuchajcie starego Wałęsy. Zróbmy te trzy rozdziały dyskusji i wreszcie odczyścimy sprawę”.

Wałęsa odniósł się również do patriotyzmu i postanowił przedstawić własną definicję. „Dla moich rodziców był patriotyzm taki – bić Niemca i bić Rosjanina, bo kiedyś dziadka mi pobili” – stwierdził – „To był patriotyzm, a dziś -nie: kochać Niemca, kochać Rosjanina. To jest patriotyzm”.

Wałęsa skomentował również obecność sił USA w Polsce. Stwierdził, że „dla komfortu psychicznego” to dobrze, że amerykańskie wojska u nas stacjonują i uznał, że przy okazji „zgubią trochę dolarów” w Polsce. Stwierdził jednak, że „ale tak naprawdę logicznie – bez sensu, na te czasy bez sensu”.

Zdaniem Wałęsy przyszłość leży za to w porozumieniu polsko-rosyjskim. „Ale znów, można by to osiągnąć, gdyby było porozumienie polsko-rosyjskie. Świat by miał problemy, bo naprawdę jedna strona i druga potrafi wiele rzeczy. I programowo byśmy ich przekonali” – wieszczył – „My nie możemy się dogadać, nie potrafimy. Ale gdybyśmy potrafili, to niech się trzęsie Europa. I Ameryka też”.

Wałęsa nie szczędził cierpkich słów pod adresem USA. Stwierdził na przykład, że „Amerykanie wykorzystują nasze nieporozumienia i zyskują”. Zarzucił im również, że nie okazali mu wystarczającej pomocy kiedy był na czele Solidarności. „95 procent pomocy otrzymywał Gorbaczow. Świeczki nam palili a mu dawali pomoc, pomagali Gorbaczowowi. Ja musiałem walczyć z tym systemem i z Ameryką. A jak ładnie wyglądali” – perorował – „Tak to jest. To jest największy dowód, że kurcze oni na nas zarabiają, przez nasze nieporozumienia. Czas skończyć z tym. Tacy są Amerykanie”.

Tradycyjnie już Wałęsa skorzystał z okazji aby zaatakować Polskę. Tym razem poszło mu o nasze postępowanie w UE. „Polska wchodzi sobie do UE i potem jest piątą kolumną, rozwala Unię!” – stwierdził – „Tak nie może być! Wchodzisz to się zgadzasz z regułami, anie zgadzasz się, to nie wchodź! Biorą pieniądze, a robią przeciw! No bałagan, syf!”

Źródło: TVP INFO, DoRzeczy Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie przełożone z 2022 na 2026 rok

0 0

Bosak o ewentualnej koalicji z PiS: nie ma takich rozmów

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij