Kraj

Szumowski: pacjentom nie służy wykorzystywanie ich tragedii do rozgrywek politycznych

Pacjentom nie służy wykorzystywanie ewidentnych tragedii ludzkich do rozgrywek politycznych – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski zapytany w środę w radiowej Jedynce, czy onkologia stanie się głównym tematem kampanii prezydenckiej, wyraził nadzieję, “że nie, bo onkologia powinna stać się przedmiotem realnych działań”. “To robimy” – podkreślił. Jego zdaniem, “pacjentom nie służy wykorzystywanie ewidentnych tragedii ludzkich do rozgrywek politycznych”. “W związku z tym zawsze byłem i jestem przekonany, że lepiej współpracować w zakresie poprawy sytuacji polskich pacjentów onkologicznych, a nie przerzucać się hasłami” – dodał.

Szef resortu zdrowia przypomniał również raport NIK za lata 2009-2014. Wskazał, że z raportu wynika, iż “pieniądze na onkologię niestety nie były najlepiej wykorzystywane”. “To, co ostatnio jest podkreślane, że Polska miała wydatki na onkologię o połowę mniejsze niż w Czechach, to był raport za lata 2009-2014 r. To jest sytuacja, którą zastaliśmy. Mieliśmy praktycznie 11 leków, wydatki na programy lekowe na poziomie 7 mld zł, to są wiadomo cyfry, które nie powalają. W związku z tym przyjęliśmy, że onkologia musi być jednym z priorytetów i zwiększyliśmy liczbę refundowanych leków o blisko 25 proc. w 2019 roku” – poinformował. Zwrócił uwagę, że “w niektórych obszarach ta ilość leków jest już taka sama jak w Europie Zachodniej”.

Odnosząc się do wypowiedzi dziennikarza, że tylko około 50 proc. leków onkologicznych, które są zarejestrowane w Unii Europejskiej, jest dostępna w Polsce, Szumowski wyjaśnił, że chodzi o tak zwany oncoindex (mierzy on poziom dostępności do terapii onkologicznych w krajach europejskich). Szumowski powiedział, że oncoindex jest krytykowany przez środowisko onkologów, które uważa, że ma on szereg wad, “bo wrzuca do jednego worka leki, które są mało skuteczne, i te które są całkowicie skuteczne”. “Leki, które się wykorzystuje dla kilkunastu pacjentów, z lekami, które się wykorzystuje dla kilku tysięcy pacjentów, czy kilkunastu tysięcy, a siłą rzeczy to nie są takie same leki” – zaznaczył.

Minister zdrowia powiedział, że “Polskie Towarzystwo Onkologiczne ma przygotowaną swoją metodologię analizy”. “Myśmy zapisali w strategii, która przyjął rząd, że będziemy dążyć do refundacji 90 proc. leków refundowanych w Europie” – podkreślił.

“Zastaliśmy poziom 7 mld, w tej chwili mamy na rok 2020 11 mld. Zwiększone zostały również ilość programów lekowych i leków w tych programach. To wynika ze zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce” – dodał.

 

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie przełożone z 2022 na 2026 rok

0 0

Bosak o ewentualnej koalicji z PiS: nie ma takich rozmów

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij