Publicystyka

Hit! Niezwykły happening w Senacie. Jachira, Nowicka i Biejat zatańczyły przeciwko przemocy

– Dziś w @PolskiSenat zatańczyłyśmy przeciw przemocy wobec kobiet. W ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. Akcja #OneBillionRising polega na wspólnym tańcu, bo tańcząc kobieta wyraża to, że rządzi swoim ciałem – napisała na Twitterze Wanda Nowicka, posłanka Lewicy.

Akcja “One Billion Rising”  (w polskiej wersji językowej: “Nazywam się miliard”) ma na celu piętnowanie przemocy wobec kobiet. Zgodnie z intencjami twórców “Nazywam się miliard” to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, którą w w 2011 zapoczątkowała Eva Ensler. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają „rządzić” swoim ciałem, a układ taneczny ma wyrażać sprzeciw wobec przemocy.

W kampanii zapoczątkowanej przez Ensler bierze udział ponad 200 państw. W polskiej odsłonie akcji wzięły udział parlamentarzystki Lewicy i KO, m. in. Gabriela Morawska-Stanecka, Magdalena Biejat, Wanda Nowicka i Klaudia Jachira.

 Wiele osób nie rozumie, dlaczego tańczymy. Taniec to symbol, który wyzwala energię i manifestuje to, że kobiety same decydują o swoim ciele. W tym roku tańczymy, by zmienić definicję gwałtu – gwałt jest wtedy, kiedy nie ma zgody – mówiła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

Czy Senat jest właściwym miejscem na tego typu happeningi? Co do tego nie było zgody wśród Internautów.

 

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij