Świat

Hiszpańska socjaliści nie potępiają Holokaustu! Rada Majorki głosami lewicowych radnych odrzuciła deklarację przeciwko ludobójstwu

Rada Majorki, skupiająca władzę ustawodawczą i wykonawczą na największej wyspie Balearów, nie przyjęła wspólnej deklaracji potępiającej Holokaust w związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Głównym powodem zablokowania wspólnej deklaracji była odmowa reprezentantów Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i radykalnie lewicowej partii MES w sprawie podpisania projektu deklaracji autorstwa partii Vox. Podczas wieczornej debaty oba te ugrupowania oskarżały polityków Vox o “skrajnie prawicowe poglądy”.

Jednocześnie podczas sesji 33-osobowej Rady Majorki 10 członków PSOE i czterech przedstawicieli MES nie zgłosiło merytorycznych uwag co do samego projektu deklaracji.

Troje reprezentantów Vox w Radzie Majorki na znak protestu opuściło obrady, uzasadniając to swoim oburzeniem z powodu “bezpodstawnych zarzutów o radykalizm” ich partii.

Złożona z dwóch punktów deklaracja zaproponowana przez Vox wskazywała na konieczność zachowania pamięci o wszystkich ofiarach “nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady, w szczególności pochodzących ze społeczności żydowskiej, katolickiej, dysydentów politycznych, Cyganów i osób homoseksualnych”.

W drugim punkcie deklaracji wskazywano na konieczność “uznania i upamiętnienia wszystkich tych, którzy wiedząc o barbarzyństwie Holokaustu  z pomocą swoich ograniczonych środków działali na rzecz ochrony prześladowanych Żydów lub ich uwolnienia, pomimo grożącego niebezpieczeństwa”.

Konflikt w Radzie Majorki o upamiętnienie ofiar nazizmu to drugi w ciągu ostatniego miesiąca spór w regionalnych władzach w Hiszpanii. 30 stycznia politycy Vox zablokowali w radzie miejskiej Walencji, na wschodzie kraju, deklarację związaną z 75. rocznicą wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. Mówili oni wówczas, że dokument zawiera sprzeczne z faktami historycznymi sformułowania, które ich zdaniem “zostały podyktowane przez lobby LGTBI oraz muzułmanów”.

“W deklaracji tej wymieniono ofiary według kryterium światopoglądowego: środowiska LGTBI oraz muzułmanów, nie wspominając nic o katolikach i umniejszając znaczenie Holokaustu ludności żydowskiej” – wyjaśniły w komunikacie władze Vox.

 

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij