Kraj

Fogiel: “Uspokajam, trzynaste emerytury będą wypłacone zgodnie z planem”

Uspokajam, wczoraj odrzuciliśmy blokadę senacką, trzynaste emerytury będę wypłacone zgodnie z planem – zapewnił w piątek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Dodał, że przyjęte przez Sejm rozwiązania w sprawie trzynastych emerytur i rent, to dokończenie obietnicy dot. reformy emerytalnej.

Sejm odrzucił poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główne z nich zakładały wykreślenie zapisów wskazujących, że “trzynastki” będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego.

“Wystarczyło, że opozycja zdobyła przyczółek w Senacie i zajmuje się chociażby blokowaniem wypłaty trzynastych emerytur dla Polaków” – mówił w piątek w TVP Info wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do proponowanych przez Senat poprawek, które Sejm w czwartek odrzucił.

“Od razu uspokajam, wczoraj odrzuciliśmy tę blokadę senacką, trzynaste emerytury będę wypłacone zgodnie z planem” – zapewnił Fogiel.

Fogiel, wyjaśnił także, co oznacza przyjęte przez Sejm rozwiązanie. “To jest tak naprawdę dokończenie, spełnienie obietnicy, która pojawiła się na samym początku reformy emerytalnej, tzn. że Polacy będą mogli tymi środkami dysponować” – powiedział.

Fogiel wskazał także na dwa najważniejsze aspekty podjętej przez Sejm decyzji. “Po pierwsze pozwala każdemu z nas zadecydować, czy chcemy, żeby te środki trafiły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie na dotychczasowych zasadach w sposób stabilny wszystko będzie funkcjonowało, czy trafią na indywidualne konta emerytalne, gdzie będą inwestowane na zasadach rynkowych w bezpieczne papiery” – mówił. Zastrzegł jednak, że przy inwestycjach zawsze jest minimalny element ryzyka, ale – jak zaznaczył – jest to jednak duża szansa na wzrost.

Jak mówił, najważniejsze jest to, że będą to prywatne pieniądze Polaków, które będzie można dziedziczyć i wypłacić momentalnie po przejściu na emeryturę. “Czyli w końcu te pieniądze, które wypracowujemy i które później płacimy w składkach – będziemy mieli maksymalną możliwość dysponowania nimi” – powiedział.

Senat w ubiegłym tygodniu wniósł poprawki do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Jedna z nich, zgłoszona przez senator Magdalenę Kochan (KO), zakładała wykreślenie przepisów wskazujących, że trzynaste świadczenie będzie wypłacane z Funduszu Solidarnościowego.

Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat do tej ustawy.

Zgodnie z ustawą, “trzynastki” będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

“Trzynastki” otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

 

 

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij