Kraj

78 rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Waliki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi Rzeczypospolitej Polski w Londynie.

Armia Krajowa jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w, okupowanej przez Niemcy i ZSRR, Europie.

Zadaniem Armii Krajowej była przede wszystkim walka zbrojna przeciwko hitlerowskiemu okupantowi oraz przygotowywanie ogólnopolskiego powstania. Jej głównymi narzędziami walki był sabotaż, dywersja, propaganda oraz wszelkiego rodzaju walki partyzanckie.

Liczebność AK szacowana jest, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, na około 390 tysięcy osób (w tym 10,8 tysiąca oficerów).

Po II wojnie światowej członkowie Armii Krajowej oraz innych organizacji byli prześladowani a wielu z nich zostało torturowanych i zabitych przez władze PRL.

Źródło: Autor: JB
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie przełożone z 2022 na 2026 rok

0 0

Bosak o ewentualnej koalicji z PiS: nie ma takich rozmów

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij