Świat

Na szczepionkę na koronawirusa przyjdzie jeszcze poczekać

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom poinformował, że na szczepionkę na koronawirusa przyjdzie jeszcze sporo poczekać. Poinformował również, że nadano mu w końcu oficjalną nazwę.

Odkąd stało się jasne, że przypadki tajemniczych chorób, jakie w grudniu zauważono w chińskim Wuhan, to nowy koronawirus, naukowcy z całego świata rozpoczęli prace nad opracowaniem szczepionki na niego. Firmy farmaceutyczne nie żałowały pieniędzy na jej utworzenie i podejmowały współpracę z uniwersytetami czy agencjami rządowymi.

Zdaniem szefa WHO na gotową do użycia szczepionkę przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej 18 miesięcy. Do tego czasu trzeba będzie sobie radzić inaczej. „Opracowanie szczepionki i terapii jest jedną ważną częścią programu badań, ale to tylko część” – podkreślił – „Opracowanie ich zajmie trochę czasu, ale nie jesteśmy bezbronni”.

Adhanom podkreślił, że pracę naukowcom utrudnia fakt, że o nowym koronawirusie na razie nie wszystko wiadomo. „Ciężko uwierzyć, że jeszcze dwa miesiące temu ten wirus – który przykuł uwagę mediów, rynków finansowych i polityków – był nam kompletnie nieznany” – stwierdził – „Aby pokonać tą epidemię musimy odpowiedzieć na wszystkie te pytania i więcej”.

Szef WHO poinformował również, że koronawirus wreszcie otrzymał oficjalną nazwę – Covid-19. Jest to skrót od angielskiej frazy Corona Virus Disease 2019. Wyjaśnił, że w przeciwieństwie do starej nazwy nCov-2019 (od frazy Nowy Koronawirus 2019), oficjalna nazwa jest łatwiejsza do zapamiętania i wymówienia i ułatwi systematykę gdyby w przyszłych latach pojawiły się kolejne podobne koronawirusy.

Covid-19 w samych Chinach kontynentalnych zaraził ponad 42,6 tysięcy osób. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już tysiąc. Jak na razie wszystkie były Chińczykami, a zgony – poza dwoma – miały miejsce na terytorium Chin.

Źródło: PAP, New York Post Autor: WM
Fot. PAP/EPA/MADE NAGI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij