Publicystyka

“Był okres kiedy komunizm był potrzebny”. Kuriozalny wywiad Wałęsy dla rosyjskiego portalu

Lech Wałęsa udzielił mocno kuriozalnego – nawet jak na niego – wywiadu rosyjskiemu portalowi Sobesednik. Stwierdził w nim m.in., że komunizm nie był taki zły.

Ubrany w koszulkę z napisem „konstytucja” cyrylicą były prezydent wykazał wiele zrozumienia dla Władimira Putina. „Rozumiem ogromne problemy, z którymi zmaga się Władimir Putin w waszym dużym kraju” – powiedział – „Rozwiązuje je na swój sposób, ma swój własny styl i należy to zrozumieć” Stwierdził, że Polska i Rosja powinny zacząć rozmowy dwustronne, a pierwszy krok w tym kierunku powinni wykonać Rosjanie. Ze swojej strony obiecał im pomóc. „Jeśli Putin przedstawi taką propozycję, zmuszę Polskę – pomimo faktu, że jestem na emeryturze – do zaakceptowania tego pomysłu” – obiecał.

„Nie podoba mi się mój rząd. Trzymam się od niego z daleka. Nie głosowałem na niego. I nie podoba mi się to, że nie może dogadać się z Rosją” – podkreślił były prezydent – „Jestem gotów na ciężką pracę aby budować nasze relacje. Oczywiście spowoduje to ostry sprzeciw ze strony moich przeciwników”.

Wałęsa zasugerował, że poprawa stosunków pomiędzy Polską i Rosją nastąpi dopiero po tym, gdy PiS przegra wybory. „Ludzie wybrali ten rząd w pewnej sytuacji. Wtedy koncepcja sporu była popularna i ci ludzie wygrali” – powiedział – „Jeśli damy inną – skierujemy ludzi do budowania dobrych relacji z Rosją”. Dodał również tajemniczo, że „demokracja nie spełnia już wszystkich dzisiejszych wymagań. I musimy to trochę naprawić”.

Jak na osobę, która przedstawia się jako zadeklarowany antykomunista, Wałęsa wykazał wiele zrozumienia dla dyktatury proletariatu. „Był okres, kiedy komunizm był potrzebny. Wtedy kapitaliści nie byli dobrzy wobec robotników. Konieczne było zorganizowanie czegoś aby dać im nauczkę” – stwierdził – „Kiedy Stalin był u władzy budowano fabryki, fabryki…”. Dodał jednak, że komuniści zajęli miejsce kapitalistów i okazało się, że są od nich gorsi. „Ogólnie rzecz biorąc podstawy tego pomysłu były dobre, ale potem wszystko poszło nie tak” – podsumował.

Wałęsa odniósł się również do kwestii reparacji za rosyjskie zbrodnie na Polakach. „To jest to samo, gdybym bym zażądał, aby zwrócić mi swoje młode lata” – stwierdził – „Ale już minęły”.

Źródło: tysol.pl Autor: WM
Fot. Youtube

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij