Kraj

Ujawniono projekt postanowienia TSUE. Szykuje się gigantyczna kara dla Polski

Jak nieoficjalnie dowiedziała się “Rzeczpospolita”, Trybunał Sprawiedliwości UE szykuje dla Polski gigantyczną karę, jeśli “nie zostanie zamrożona Izba Dyscyplinarna SN”. Mowa tu o kwocie nawet 2 milionów euro dziennie.

Projekt postanowienia wiceprezesa TSUE dotyczący zastosowania środków tymczasowych przeciwko Polsce jest już gotowy. Zakłada on nałożenie wysokich kar finansowych, wielokrotnie wyższych nawet od nałożonej kilka lat temu sankcji za wycinkę Puszczy Białowskiej. Mowa tu o kwocie opiewającej na 2 miliony euro dziennie od dnia doręczenia RP postanowienia, aż do momentu przestrzegania przez państwo założeń postanowienia lub do wydania wyroku.

Mowa tu o zawieszeniu przepisów ustawowych art. 3 pkt 5, art. 27 i art. 73 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, w związku z art. 9a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Wysokość kary oraz sposób jej ujawnienia budzą spore kontrowersje, a także oburzenie wśród polskich polityków pracujących w Brukseli. Projekt postanowienia wypłynął w mediach społecznościowych, nim został ogłoszony. Do tej pory taka sytuacja nie miała miejsca.

Polski rząd – o co sam wnioskował – ma czas do 13 lutego do przedstawienia wyjaśnień ws. Izby Dyscyplinarnej – poinformował prof. Waldemar Gontarski, pełnomocnik rządu RP w Luksemburgu. TSUE nie jest jednak związany tym terminem i nie musi czekać na reakcje Warszawy.

Źródło: Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij