Kraj

Pilne! Komisja Europejska zwróciła się do TSUE. Chodzi o zastosowanie środków tymczasowych przeciwko Polsce

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych przeciwko Polsce – informuje konto TSUE na Twitterze.

Chodzi o możliwość zamrożenia ustawy o Sądzie Najwyższym, w przepisach dotyczących Izby Dyscyplinarnej, tak aby nie mogła ona funkcjonować aż do momentu wydania wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości. O wystąpienie z takim wnioskiem przez Komisję Europejską informowano już w połowie stycznia.

Jeszcze w grudniu 2019 roku KE zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu z prośbą o wstrzymanie prac nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Ustawa została jednak przegłosowana w Sejmie przed świętami, natomiast izba wyższa odrzuciła nowelizację w ubiegłym tygodniu.

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu projekt powrócił do ponownego głosowania. Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 234 posłów, za jej utrzymaniem natomiast 211. 9 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Źródło: Do Rzeczy/ Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij