Kraj

Pelosi odwiedziła Auschwitz i wspomniała ofiary. “Zło wobec Żydów, Romów, osób LGBTQ…”. Zapomniała o Polakach

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi złożyła wizytę w Polsce i odwiedziła tereny dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na jej oficjalnej stronie pojawiła się oficjalna relacja z wizyty, gdzie wspomniała o ofiarach nazizmu, wymieniając do jakiej narodowości lub grupy społecznej przynależały. Zapomniała jednak o Polakach.

Polityk Partii Demokratów we wtorek spotkała się z marszałkiem Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Odwiedziła także tereny dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie złożyła hołd wszystkim ofiarom nazizmu.

O całej wizycie Pelosi poinformowała za pośrednictwem swojej strony internetowej. Przewodnicząca Izby Reprezentantów wspomniała w nim o ludziach, którzy stracili swoje życie w wyniku zbrodniczego systemu, wymieniając do jakich narodowości przynależeli czy w jakiej grupie społecznej się znajdowali. Wspomniała o Żydach, Romach, osobach LGBTQ oraz niepełnosprawnych. Zapomniała jednak o polskich ofiarach nazizmu, którzy po Żydach stanowili najliczniejszą grupę zamordowanych w obozie. Historycy szacują, że w Auschwitz zginęło ok. 70-75 tysięcy Polaków

– Nasza delegacja była głęboko poruszona wizytą w Auschwitz-Birkenau. Przybyliśmy, aby upamiętnić 75 lat od momentu jego wyzwolenia i potwierdzić nasze zaangażowanie w zagwarantowaniu tego, że okropności Holokaustu nigdy się nie powtórzą. Skala zła popełnionego wobec Żydów, Romów, osób LGBTQ, osobach niepełnosprawnych i innych jest niewyobrażalna – brzmi oficjalna notka na stronie Nancy Pelosi.

Jak jednak słusznie wskazało oficjalne konto Muzeum Auschwitz na Twitterze amerykańskiej polityk również pojawiła się relacja z wizyty, gdzie wspomina o polskich ofiarach nazizmu. Być może tekst z relacji zostanie również wkrótce poprawiony.

Źródło: Do Rzeczy Autor: JD
Fot. PAP/EPA/HEIDI LEVINE / POOL

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij