Kraj

Gersdorf wysłała list do Przyłębskiej ws. sporu kompetencyjnego. Znamy odpowiedź prezes TK

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wysłała do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej pismo, w którym zaznaczyła, iż “nie ma sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem i prezydentem, a Sądem Najwyższym”. W odpowiedzi prezes TK napisała jej, iż jej list “jest bezprzedmiotowy”.

Przypomnijmy. W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem i Sądem Najwyższym oraz prezydentem i Sądem Najwyższym ws. przepisów Konstytucji RP dotyczących podziału władz i powoływania sędziów. W tym samym dniu prezes TK poinformowała, iż z mocy prawa zostają zawieszone postępowania toczące się przed SN w związku z wnioskiem marszałka Sejmu.Chodzi o procedury, które miały mieć miejsce w czwartek w trzech izbach SN – Cywilnej, Karnej i Pracy, które zostały zainicjowane przez Małgorzatę Gersdorf pytaniem o udziale w składzie sędziowskim, a także statucie osób wyłonionych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

W czwartek I prezes SN wysłała do Przyłębskiej list, w którym zaznacza, iż “nie ma sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem i prezydentem, a Sądem Najwyższym” oraz że przed SN “nie toczy się żadne postępowanie objęte wnioskiem marszałek Sejmu”. Na odpowiedź prezes Trybunału Konstytucyjnego nie musiała długo czekać.

Pani pismo jest bezprzedmiotowe, a zawieszenie postępowania następuje z mocy prawa – napisała Przyłębska –Zarówno Prezes Trybunału Konstytucyjnego jak i Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie są w żadnym razie podmiotami uprawnionymi do arbitralnego rozstrzygnięcia w przedmiocie istnienia sporu kompetencyjnego. W tym stanie rzeczy Pani pismo jest bezprzedmiotowe a zawieszenie postępowania następuje z mocy prawa, na podstawie art. 86 ust. I ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij