Kraj

Szykanowana przez LGBT profesor odchodzi z pracy

Profesor Ewa Budzyńska spotkała się z falą krytyki ze strony środowisk LGBT i lewicy z powodu przytoczenia klasycznej definicji rodziny. Teraz odchodzi z pracy na znak protestu.

Profesor socjologii Ewa Budzyńska od niemal trzech dekad pracuje na Uniwersytecie Śląskim. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia podczas jednego z wykładów powiedziała, że według klasycznej definicji rodzina składa się z „męża, żony, ojca, matki, dzieci, krewnych i powinowatych”. Nazwała również płód w łonie matki „dzieckiem”.

Słowa profesor nie spodobały się lewicującym studentom UŚ. Szybko napisali więc wniosek do rzecznika dyscyplinarnego UŚ o jej ukaranie, zarzucając profesor homofobię i nietolerancję. Rzecznik Wojciech Popiołek zgodził się z ich opinią i skierował do komisji dyscyplinarnej wniosek o jej ukaranie. Stwierdził, że profesor Budzyńska „formułowała wypowiedzi w oparciu o własny, narzucony studentom, światopogląd o charakterze wartościującym, stanowiące przejaw braku tolerancji wobec grup społecznych i ludzi o odmiennym światopoglądzie, nacechowane wobec nich co najmniej niechęcią, w szczególności wypowiedzi homofobiczne, wyrażające dyskryminację wyznaniową, krytyczne wobec wyborów życiowych kobiet dotyczących m.in. przerywania ciąży”.

W obronie profesor wystąpił m.in. wicepremier Jarosław Gowin. Zapowiedział, że wkrótce przedstawi projekt ustawy chroniący wolność słowa na uczelniach.

Profesor Budzyńska nie ma jednak zamiaru czekać na tą ustawę ani na zaplanowane na koniec stycznia posiedzenie komisji dyscyplinarnej. Na znak protestu złożyła już wypowiedzenie z pracy i odejdzie z uczelni 23 lutego. „Zrezygnowałam w geście protestu, nie może powrócić cenzurowanie zajęć, ograniczanie wolności prowadzenia badań czy interpretacji” – powiedziała w telewizji Polsat – „Ja mam prawo do krytycznego omawiania. Tu interpretuję sytuację jako formę nacisku, cenzurowania”.

Źródło: katowice.naszemiasto.pl Autor: WM
Fot. Biurous, CC BY-SA 4.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij