Świat

Władze Kalifornii odrzuciły ustawę, która chroniłaby dzieci przed operacjami zmiany płci

Władze Kalifornii odrzuciły ustawę, która miała chronić małe dzieci przed operacjami zmiany płci. Jej twórca zapowiedział, że się nie podda.

Zaproponowana ustawa miała na celu zakazanie przeprowadzanie operacji płci na dzieciach, które nie skończyły jeszcze sześciu lat, operacji zmiany płci w wypadku, w którym ich cechy płciowe nie są do końca rozwinięte. Takie operacje mogłyby być przeprowadzone tylko wtedy, kiedy Rada Medyczna Kalifornii ustaliłaby, że są medycznie niezbędne dla dobra dziecka. Co ciekawe, jej autorem był przedstawiciel lewicy – demokratyczny senator stanowy Scott Wiener.

Wiener argumentował, że podejmowanie decyzji o operacji zmiany płci, która ma ogromny wpływ na dalsze życie dziecka i której efektów nie można potem cofnąć, przez samych rodziców łamie prawa obywatelskie dzieci. Twierdził, że ostateczną decyzję i tak podejmą rodzice, ale wstrzymanie się z nią do momentu, w którym dziecko skończy 6 lat, pozwoli na to, by mogło wyrazić swoją opinię. „Tym dzieciom od młodego wieku mówi się, że coś z nimi jest nie tak” – powiedział dziennikarzom – „Nic z nimi nie jest nie tak i zasługują na podstawową ludzką godność jaką jet możliwość decydowania o własnych ciałach”.

Inny demokratyczny senator, Jerry Hill wyraził jednak swoje wątpliwości co do tego, czy sześciolatek byłby w stanie podjąć decyzję w tak trudnej sprawie. „Patrzę na moją wnuczkę, która ma pięć, niemal sześć lat” – powiedział – „Nie wiem, czy jest to coś, o czym powinna móc sama zadecydować”.

Ostatecznie po publicznych konsultacjach ustawa Wienera została odrzucona już na etapie prac w komisji. Większość członków Komisji Biznesu, Zawodów i Rozwoju Ekonomicznego – w tym jeden Republikanin – zagłosowało przeciwko skierowaniu jej do głosowania. Jej członkowie uznali, że zaproponowana w niej definicja osoby transpłciowej była zbyt szeroka, co zakazałoby w praktyce wszystkich podobnych operacji, nawet jeśli nie wiązałyby się ze zmianą płci, na przykład korekty niedorozwiniętych genitaliów. Wiener zapowiedział, że nie podda się w walce o ten zakaz.

Co ciekawe Wiener nie jest jedynym lewicowcem, któremu nie podobają się operacje zmian płci u dzieci. W listopadzie zeszłego roku prace nad bardzo podobnym zakazem zapowiedział Demokrata z Nowego Jorku Brad Hoylman. Zdaniem komentatorów mogą to być pierwsze zwiastuny konfliktu pomiędzy lewicą i środowiskami gender. Amerykańska lewica od kilku lat mocno popiera ich postulaty, ale zdaniem komentatorów zachowanie i postulaty tych środowisk zaczynają budzić coraz większy opór społeczny i to poparcie sprawia, że lewica więcej traci niż zyskuje.

Źródło: AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij