Świat

Komisja Europejska stanie w obronie Polski

Jeszcze niedawno Unia Europejska bała się stanąć po stronie Polski w naszym sporze z Władimirem Putinem. Najwyraźniej się to zmieniło – PAP dowiedział się, że wiceprzewodnicząca KE wygłosi dzisiaj przemówienie w obronie Polski.

Na wniosek europosłów z Europejskiej Partii Ludowej w środę odbędzie się debata o przeinaczaniu historii europejskiej i pamięci o II wojnie światowej. Agencja PAP dowiedziała się, że w jej trakcie wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova oficjalnie zadeklaruje poparcie dla Polski w tym sporze.

„Komisja Europejska w pełni odrzuca wszelkie fałszywe stwierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców” – ma powiedzieć. Ma również przypomnieć, że UE „powstała z popiołów II wojny światowej i Holokaustu” w czasie zimnej wojny. „Te fakty historyczne nie podlegają dyskusji” – ma stwierdzić.

Jourova ma również przypomnieć, że to pakt Ribbentrop-Mołotow utorował drogę do rozpętania II Wojny Światowej. To właśnie wrześniowa rezolucja PE w tej sprawie była bezpośrednim powodem tego, że Putin zaczął twierdzić, że tak naprawdę winny jest Układ Monachijski i fakt, że dzięki niemu Polska zrealizowała swoje roszczenia wobec Zaolzia, odbierając tereny zajęte przez Czechosłowację po wojnie z Bolszewikami.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Ankieta

Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij