Kraj

Komisja Wenecka nie przyjęła zaproszenia do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. “Na miejscu czekali byli więźniowie PRL”

Marcin Warchoł na antenie radiowej Jedynki przekazał, iż Komisja Wenecka nie miała zamiaru spotkać się z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Wiceminister przypomniał o stanowisku rządu, które nie potraktowało wizyty przedstawicieli organu doradczego Rady Europy jako oficjalnej. Wynika to głównie z faktu, iż przyjechali oni do Polski na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który nie jest organem uprawnionym do zapraszania Komisji, ani zgodnie z polską Konstytucją, ani też ze statutem organu.

O tym fakcie Warchoł przypominał w swoim liście skierowanym do członków Komisji Weneckiej w piątek, kiedy przebywali oni w Polsce na dwudniowej wizytacji. W piśmie polityk zaproponował im odwiedzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie mieliby się spotkać z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam przedstawiciele polskiego rządu mogliby nie tylko przedstawić sytuację prawną odnośnie uprawnień do zapraszania organu doradczego Rady Europy, ale również mieliby oni możliwość dowiedzenia się o całym kontekście historyczno-kulturowym reform oraz dlaczego są one potrzebne. Do spotkania jednak nie doszło.

-Ubolewam nad tym, że Komisja Wenecka nie chciała się spotkać z nami, z przedstawicielami MS w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – powiedział Warchoł.

Polityk dodał, iż na miejscu oczekiwał ich dyrektor placówki dr Jacek Pawłowicz, a także dwóch gości, które w przeszłości zostały skazane przez sędziów w okresie komunizmu za swoją działalność. “Sędziowie ci następnie robili świetne kariery, jeden w sądownictwie, jeden w adwokaturze. Także to jest właśnie symbol tego, z czym mamy dzisiaj do czynienia. Brak demokratycznej kontroli nad sądownictwem. To jest właśnie efekt braku rozliczenia z tamtym okresem” – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Źródło: niezależna.pl/ Jedynka Polskie Radio Autor: JD
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij