Publicystyka

Cóż za “wpadka” na marszu tysiąca tóg. Sędziowie na hasło: “Do hymnu” odśpiewali “Odę do radości”

Podczas marszu przeciwko reformom w polskim sądownictwie doszło do zaskakującego i komicznego zdarzenia. Do manifestujących zwrócono się z komendą odśpiewania hymnu. Jednak zamiast Mazurka Dąbrowskiego została odśpiewana Oda do radości.

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł tzw. marsz tysiąca tóg, w którym część polskich sędziów wspieranych przez opozycję oraz zagranicznych prawników protestowała przeciwko reformom w sądownictwie. Twierdzą oni, że obecna władza narusza zasady niezawisłości oraz niezależności sędziowskiej.

W pewnym momencie doszło do dziwnej sytuacji, która szybko trafiła do internetu. W pewnym momencie podczas manifestacji padło hasło od jednego z organizatorów: “Do hymnu”. W tym momencie należałoby się spodziewać, iż tłum odśpiewa Mazurka Dąbrowskiego. Nie w tym przypadku. Zgromadzonym została puszczona “Oda do radości”, która uznawana jest za hymn Unii Europejskiej.

I choć faktycznie kilka godzin wcześniej protestujący odśpiewali hymn Polski, to jednak samo użycie komendy “Do hymnu” w odniesieniu do utworu znanego z fragmentów pochodzących z IX symfonii Ludwiga van Beethovena było posunięciem dość zaskakującym. Zresztą samo odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przez zgromadzonych nie cechowało się zbytnim entuzjazmem…

… którym emanowało chociażby wykonanie polskich hokeistek.

Źródło: Do Rzeczy/ Twitter Autor: JD
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij