Świat

Benedykt XVI do papieża Franciszka: “Nie mogę milczeć”. Ratzinger ostrzega Bergolio w ważnej dla Kościoła sprawie

Propozycja papieża Franciszka dotycząca złagodzenia celibatu została skrytykowana przez Benedykta XVI. 92-letni emerytowany papież odniósł się do tej kwestii w swojej najnowszej książce.

“Z głębi naszych serc” – pod takim tytułem została opublikowana książka napisana przez Josepha Ratzingera oraz kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jak informują zagraniczne media publikacja jest odpowiedzią na propozycję obecnej głowy Kościoła, który trzy miesiące temu przedstawił ją podczas synodu w Watykanie.

Idea Franciszka miały polegać na złagodzenie kwestii celibatu. Zgodnie z nią do święceń kapłańskich mogliby przystąpić żonaci mężczyźni w Amazonii.

Emerytowany papież Benedykt XVI, który abdykował w 2013 roku, przyznał iż “nie może milczeć” w kwestii celibatu. Ratzinger przypomina, iż jest to wieloletnia tradycja Kościoła, która posiada istotne znaczenie. Przede wszystkim ma ona pozwalać kapłanom na realizacji swoich obowiązków. Poza tym nie jest możliwe jednoczesne realizowanie obydwóch sakramentów, jakimi są kapłaństwo oraz małżeństwo.

Watykan nie wydał oficjalnego stanowiska w sprawie publikacji.

Źródło: Do Rzeczy Autor: JD
Fot. Wikipedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij