Świat

Policja uznała aktywistów klimatycznych za ekstremistów. Ci zapowiadają pozew

Brytyjska policja uznała organizację Extinction Rebellion (XR), organizującą głośne protesty przeciwko zmianom klimatu, za ekstremistów. Jej przedstawiciele zapowiadają, że pozwą ich do sądu.

XR zadebiutowała w maju 2018 roku i błyskawicznie stała się jedną z najsłynniejszych organizacji walczących ze zmianami klimatu. Jej członkowie zasłynęli protestami podczas których udawali zmarłych. Twierdzą, że ich protesty są pokojowe i mają jedynie zwrócić uwagę na ten problem, ale wielokrotnie oskarżano ich o przekraczanie granic – na przykład wtedy, kiedy zagrozili blokadą lotnisk dronami, co mogłoby z łatwością doprowadzić do katastrofy lotniczej.

Brytyjska policja antyterrorystyczna uznała XR za organizację terrorystyczną. Została dodana do 12-stronnicowego poradnika przeznaczonego dla nauczycieli, urzędników itp., który zawiera spos organizacji których aktywność może prowadzić do radykalizacji młodzieży – i którą należy zgłaszać odpowiednim władzom. Eko-aktywiści znaleźli się więc w towarzystwie radykalnych islamistów i neo-nazistów.

Ujawniona przez brytyjskie media decyzja policji wywołała falę krytyki ze strony lewicowych organizacji, jak np. Amnesty International. XR zagroziła, że pozwie policję do sądu za zniesławienie.

Policjanci w końcu wycofali się przed falą krytyki. Stwierdzili, że uznanie XR za organizację ekstremistyczną nastąpiło na skutek pomyłki. Nieoficjalnie wiadomo, że obecnie próbują wycofać te egzemplarze poradnika, które zostały już wydane.

Źródło: Guardian Autor: WM
Fot. DAVID HOLT CC BY-SA 2.0
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij