Kraj

Kidawa-Błońska: murem za wolnością i konstytucją; razem z sędziami na proteście

Murem za wolnością, murem za konstytucją, razem z sędziami na jutrzejszym proteście – mówi w spocie kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Podkreśla, że protest sędziów “dotyczy nas wszystkich, bo bez dostępu do niezależnego sądu człowiek przestaje być wolnym”.

W sobotę o godz. 15 sędziowie i prawnicy z Polski i Europy mają przejść ulicami Warszawy w – jak określają – obronie niezawisłości sądów. Marsz odbędzie się pod hasłem “Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy”. Ma być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych. Wcześniej w holu Sądu Najwyższego zapowiedziana jest konferencja prasowa przedstawicieli sędziów z państw Europy. Jednym z głównych organizatorów “Marszu Tysiąca Tóg” jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia”.

O tym, że jutro odbędzie się protest sędziów, przypomina w spocie zamieszczonym w mediach społecznościowych kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

“To nie jest protest w ich sprawie, to dotyczy nas wszystkich, bo człowiek bez dostępu do niezależnego sądu przestaje być wolnym. Werdykty sądów podległych partii politycznej są nie tylko stronnicze i niesprawiedliwe, ale nie uzna ich nikt w Europie. Powstanie chaos i anarchia, nie będzie wiadomo, czy orzeczenia są ważne czy nie” – mówi.

“Dlatego dzisiaj z całą stanowczością obiecuję, że gdy zostanę prezydentem, będę przestrzegała konstytucji i prawo w Polsce będzie przestrzegane. Murem za wolnością, murem za konstytucją, razem z sędziami na jutrzejszym proteście. Do zobaczenia” – zaapelowała Kidawa-Błońska.

Nowelizacja ustaw sądowych, uchwalona w Sejmie 20 grudnia ub.r., wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego i za “działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN. Nowelizacja jest na etapie prac senackich.

Nowelizacji sprzeciwiają się opozycja oraz stowarzyszenia sędziowskie. W czwartek i piątek rozmowy w Sejmie, Senacie, SN, KRS i RPO na temat tej nowelizacji prowadziła delegacja Komisji Weneckiej, która ma przygotować opinię w tej sprawie. O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który w czwartek jako pierwszy spotkał się z przedstawicielami KW.

Źródło: PAP Autor: Marzena Kozłowska
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij