Gospodarka

Wielki sukces Grety Thunberg. Szwedzki rząd zapowiedział zakaz sprzedaży samochodów

Lewicowy rząd Szwecji zapowiedział, że do 2030 roku wprowadzi w tym kraju zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Ma to pomóc w walce z globalnym ociepleniem.

Rząd Szwecji zlecił właśnie badania, które mają ustalić w jaki sposób najlepiej zakazać sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi – zarówno benzynowymi jak i diesla. Ma to pomóc w zmniejszeniu emisji CO2. „Jeżeli spojrzymy na emisje z sektora transportu, oczywiste jest, że muszą one zostać zmniejszone „ – powiedział Szwedzkiemu Radiu minister finansów Per Bolund. Rząd chce wprowadzić ten zakaz najpóźniej do 2030 roku.

Pomysł rządzącej Szwecją koalicji Socjalnych Demokratów i Zielonych, został już poparty przez Partię Liberalną i Partię Centrum. Ze zrozumiałych powodów wywołał również entuzjazm środowisk ekologicznych. Wielu ekspertów alarmuje jednak, że jest na niego za wcześnie. Obecnie samochody elektryczne to droga i relatywnie prymitywna technologia – twierdzą – więc pogląd, że w ciągu najbliższej dekady zmienią się na tyle, że będzie można zastąpić nimi pojazdy spalinowe bez daleko idących konsekwencji społecznych.

BIL, czyli szwedzkie stowarzyszenie producentów motoryzacyjnych ostrzegło, że ten zakaz może być tragedią nie tylko dla samych pracowników przemysłu motoryzacyjnego, którzy będą musieli liczyć się z masowymi zwolnieniami, ale także dla wszystkich Szwedów, którzy poniosą cenę droższego i bardziej zawodnego transportu przy pomocy elektryków. Wiceprezydent Jessica Alenius stwierdziła, że zamiast zakazywać pojazdów spalinowych, rząd powinien zachęcać do kupowania pojazdów elektrycznych przez np. zwolnienia podatkowe.

Krytycznie do tego pomysłu odniósł się również szef Szwedzkiego Instytutu Ropy Naftowej i Biopaliw Johan Andersson. Ostrzegł, że tak ostre przepisy sprawią, że szwedzki przemysł nie będzie w stanie konkurować z przemysłami państw, w których prawodawcy nie poszli aż tak daleko.

Źródło: Sveriges Radio Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij