Świat

Mocne słowa prezydenta Brazylii o Grecie Thunberg

Większość polityków nie odpowiada na zaczepki Grety Thunberg. Prezydent Brazylii postąpił jednak inaczej.

16-letnia szwedzka eko-aktywistka znana jest między innymi z tego, że często atakuje polityków, którzy jej zdaniem robią za mało w walce ze zmianami klimatu, i robi to w wyjątkowo agresywny sposób. Jej słynne już „How dare you!” (ang. jak śmiecie) wykrzyczane w stronę światowych przywódców na szczycie ONZ. Nastolatka rzadko spotyka się z odpowiedzią na swoje ataki – większość polityków woli milczeć niż narazić się na dalszą krytykę mediów.

Kilka dni temu Thunberg zamieściła na swoim Twitterze link do artykułu o tym, że dwóch Indian protestujących przeciwko wycince amazońskiej dżungli zostało rannych w zamachu, kiedy otwarto do nich ogień z przejeżdżającego samochodu. „Indianie są dosłownie mordowani za to, że starają się chronić las przed nielegalną wycinką” – napisała – “Wciąż i wciąż. To wstyd, że świat pozostaje w tym temacie niemy”.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro początkowo zignorował ten wpis. Kiedy jednak zapytali go o niego dziennikarze, znany z niewyparzonego języka polityk w końcu zareagował. „Greta mówiła,że Indianie zginęli bo bronili Amazonii” – powiedział z uśmiechem – „To zdumiewające jak wiele miejsca prasa daje takiej gówniarze”.

Bolsonaro użył wobec niej słowa „pirralha”, które luźno można przetłumaczyć właśnie jako „gówniara”. W portugalskim slangu to słowo oznacza jednak kogoś niedojrzałego, kto zachowuje się nadmiernie poważnie i chce być traktowany jako dorosły.

Greta najwyraźniej zgodziła się z jego opinią. Wkrótce po tym, gdy media podały dalej słowa prezydenta, słowo „pirralha” znalazło się w opisie jej twitterowego profilu.

Źródło: CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/J.J. GUILLEN

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij