Najnowsze wiadomości z kraju

To się Lewicy nie spodoba. Polacy przeciw adopcji przez homoseksualistów i liberalizacji prawa aborcyjnego

Pracownia IBRiS, działająca na zlecenie “Rzeczpospolitej”, przeprowadziła badanie dotyczące pięciu kwestii światopoglądowych, które od dłuższego czasu mocno dzielą polską opinię społeczną. Wyniki sondażu wskazują jednoznacznie co obywatele Polski sądzą na temat nauki religii w szkołach, kwestii aborcji , związków partnerskich dla osób tej samej płci oraz możliwości adopcji dzieci przez nie, a także finansowania in vitro i przyjmowania imigrantów.

Największe kontrowersje wzbudza kwestia związków partnerskich. O ile ok. 3/4 Polaków jest zwolennikami ich wprowadzenia dla par różnych płci, o tyle w pytaniu dotyczących par jednopłciowych ponad połowa respondentów jest przeciwna (“za” takim rozwiązaniem jest 36% badanych). Jeszcze więcej osób na “nie” jest w kwestii legalizacji małżeństw homoseksualistów (ok. 65%), największy sprzeciw budzi kwestia możliwości adoptowania przez nich dzieci – aż 60% badanych wskazało na odpowiedź “zdecydowanie nie”, a ok. 13,1% opowiedziało się za opcją “raczej nie”, co w konsekwencji daje niemal sprzeciw statycznie 3/4 Polaków w tym temacie. Co ciekawe w grupie najmłodszych respondentów (w wieku 18-24 lat) jest więcej zwolenników, niż przeciwników w kwestiach legalizacji związków partnerskich jednopłciowych par, a także możliwości adoptowania przez nich dzieci.

W kwestii aborcji ok. połowa respondentów opowiedziała się za utrzymaniem obecnego kompromisu w sprawie medycznego przerywania ciąży (tj. zagrożenie życia matki, poczęcie w wyniku zgwałcenia, nieodwracalne uszkodzenie płodu). Jedynie 14,9% Polaków jest za zaostrzeniem przepisów w sprawie aborcji, podczas gdy 28,7% optuje za jeszcze większą liberalizacją tego prawa. Tymczasem w przypadku finansowania zabiegu in vitro ze środków publicznych aż 66,1% Polaków opowiada się za takim rozwiązaniem, podczas gdy 22,1% jest temu przeciwna

Najmniejsza zgodność panuje w kwestii nauczania religii w szkołach. Choć przewagę w tej kwestii mają zwolennicy pozostawienia tego przedmiotu (ok. 51% pytanych), to jednak istnieje także spora grupa osób (ok. 40%), która uważa, iż religię powinno się usunąć z programu nauczania.

W ostatniej kwestii zapytano się Polaków co sądzą na temat przyjmowania imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Okazuje się, ze zwolennikami takiego rozwiązania jest 42,2% badanych, podczas gdy opcję “przeciw” wskazało 56,9% respondentów.

Źródło: Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij