Świat

Amerykański student skazany przez Iran za szpiegostwo wraca do domu

Aresztowany przez Iran w 2016 roku amerykański student wkrótce trafi do domu. Władze Republiki Islamskiej wymienili go na aresztowanego w USA naukowca.

Urodzony w Chinach Xiyue Wang pracował nad doktoratem na uniwersytecie w Princeton. W 2016 roku postanowił udać się do Iranu aby zapoznać się tam z dokumentami, które były mu potrzebne do doktoratu. Okazało się to złą decyzją – wkrótce po przybyciu został aresztowany, oskarżony o szpiegostwo i skazany na dziesięć lat więzienia. Trafił do cieszącej się złą sławą placówki Evin.

Jesienią 2018 roku władze USA aresztowały irańskiego naukowca zajmującego się komórkami macierzystymi Massouda Soleimani. Oskarżono go o to, że brał udział w spisku mającym na celu wykradzenie z ISA materii biologicznej związanej z badaniami nad hormonami wzrostu. W przyszłym tygodniu miał stanąć przed sądem.

Amerykanie postanowili wymienić go na Wanga. W negocjacjach w tej sprawie pośredniczyła Szwajcaria. Irańczycy zgodzili się w końcu na taką wymianę i wypuścili go w sobotę z więzienia. Minister Spraw Zagranicznych Iranu Javad Zarif zamieścił na twitterze wspólne zdjęcie z Wangiem i wyraził radość z tego, że obaj mężczyźni wkrótce wrócą do swoich rodzin. Przedstawiciele USA nieoficjalnie przyznają, że był to dla nich złoty interes. Dowody przeciwko irańskiemu naukowcowi były bowiem niezbyt silne i najprawdopodobniej i tak wkrótce wyszedłby z więzienia.

Wang wyleciał z Iranu na pokładzie szwajcarskiego samolotu . W Zurychu spotkał się z przedstawicielem Departamentu Stanu ds. Iranu Brianem Hookiem. Następnie został przewieziony do należącego do amerykańskiej armii Regionalnego Centrum Medycznego w Landhurst, gdzie przejdzie serię badań. Za parę dni wróci do swojej żony i dzieci w USA.

Żona Wanga, Hua Qu, poprosiła o pomoc Trumpa w sierpniu. Trump wielokrotnie podkreślał, że jego administracja zrobi wszystko dla niesłusznie uwięzionych w obcych państwach i jak na razie ma na tym polu znaczne sukcesy. Wang jest już siedemnastą osobą, która dzięki Białemu Domowi wróciła do domu.

Źródło: CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/IRANIAN FOREGIN MINISTRY HANDOUT

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij