Świat

Zachodnie media nie mają wątpliwości. “Wizyta Merkel w Auschwitz odpowiedzią na negowanie winy Niemiec”

Portugalskie i hiszpańskie media komentując piątkową wizytę Angeli Merkel w niemieckim hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz wskazują, że wydarzenie to jest odpowiedzią kanclerz Niemiec na negowanie w jej kraju win z okresu II wojny światowej.

Lizbońskie radio TSF odnotowuje, że podróż Angeli Merkel do Polski zbiega się w czasie z licznymi głosami jej rodaków próbujących umniejszać winy Niemców w czasie II wojny światowej, w tym sprawstwo zagłady Żydów.

“W ostatnim czasie skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyróżnia się swoim coraz bardziej ksenofobicznym dyskursem. Dawny szef tego ugrupowania, Alexander Gauland stwierdził nawet, że Holokaust był zaledwie niewielkim zdarzeniem w całej historii tego kraju” – odnotowało portugalskie radio.

Rozgłośnia TSF wskazuje, że próby bagatelizowania zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej przez polityków tego kraju nie pozostają bez wpływu na opinie miejscowego społeczeństwa.

“Według policyjnych statystyk liczba werbalnych ataków o podłożu antysemickim wzrosła w Niemczech w minionym roku o blisko 10 proc. do 1646 przypadków, czyli najwyższego poziomu w ostatniej dekadzie. Z kolei liczba fizycznych ataków antysemickich zwiększyła się o ponad 60 proc.” – poinformowało portugalskie radio.

Także hiszpański dziennik “ABC” postrzega wizytę kanclerz Niemiec jako formę odpowiedzi negacjonistom w sprawie przestępstw wojennych Trzeciej Rzeszy. Madrycka gazeta cytuje słowa szefowej rządu Niemiec o pamięci dotyczącej obozu Auschwitz wpisanej mocno w “niemiecką tożsamość narodową”.

“ABC” przypominając o zbliżających się obchodach 75. rocznicy wyzwolenia tego obozu i zaproszeniu jakie na uroczystość dostał król Hiszpanii Filip VI, zaznacza, że słowa kanclerz Merkel o niemieckiej winie za Holokaust padają w chwili, kiedy w jej ojczyźnie występują liczne przejawy antysemityzmu oraz próby negowania zbrodniczej roli Niemców w czasie II wojny światowej.

“W październiku doszło w Halle do nieudanego zamachu na synagogę (). Autor tego aktu zabił dwie osoby. To młody człowiek, który właśnie kieruje się poglądami negującymi Holokaust” – napisał “ABC”.

Źródło: PAP Autor: zat/ jm/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij