Najnowsze wiadomości z kraju

Tłumy na obchodach 28. rocznicy powstania Radia Maryja

Tłumy słuchaczy z całego kraju i z zagranicy przybyły już do Torunia na obchody 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Pierwsze kroki kierowali przed siedzibę rozgłośni oraz do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Po godzinie 12.00 rozpoczęli wspólną modlitwę.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie uroczysta msza święta w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema, która rozpocznie się o godzinie 15.30. Będzie jej przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Udział w świętowaniu kolejnej rocznicy powstania rozgłośni, założonej przez redemptorystę o. Tadeusza Rydzyka, zapowiedzieli m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a także kilkudziesięciu parlamentarzystów.

Mszę poprzedzą modlitwa różańcowa, koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich i koronka do miłosierdzia bożego.

W Toruniu są już słuchacze rozgłośni z całego kraju i z zagranicy.

“Praktycznie co roku przyjeżdżamy na te uroczystości w strojach warmińskich. Cieszymy się z tego bardzo, bo ciągle słuchamy tego radia. Jesteśmy wdzięczny ojcu dyrektorowi i całej ekipie ojców. To jest coś fantastycznego i bierzemy z tego wzór. Mamy u siebie w Gietrzwałdzie Ognisko Kultury Rodzinnej – taką małą namiastkę tej wspólnoty radiomaryjnej” – powiedziała PAP Rita Kostka. Jej mąż Leonard dodał, że podziwia żonę, bo ta potrafi słuchać toruńskiej rozgłośni przez całą dobę.

“Ja taki wytrwały nie jestem, ale chętnie słucham przed południem katechez. Poza tym oglądam Telewizję Trwam. Interesują mnie szczególnie spotkania jasnogórskie, a także programy turystyczne np. o 100 najpiękniejszych miejscach na naszym globie, sanktuariach” – podkreślił Leonard Kostka.

Wśród pielgrzymów są także przedstawiciele Polonii m.in. amerykańskiej, kanadyjskiej, niemieckiej, ale także australijskiej, a nawet japońskiej. Większość gości na uroczystości przyjechała jednak w zorganizowanych grupach z polskich parafii.

“W tym radiu są najbardziej wiarygodne wiadomości, ale przede wszystkim jest dużo modlitwy. Słucham Radia Maryja bardzo często” – powiedział Krzysztof z Radzynia Podlaskiego. Z tej miejscowości do Torunia przyjechało 37 osób z parafii Świętej Trójcy.

Wśród celebrujących 28. rocznicę powstania Radia Maryja są jednak również torunianie.

“Słucham Radia Maryja i oglądam Telewizję Trwam od rana do wieczora. Zaczynam od różańca i koronki, później jest Apel Jasnogórski, o 8.30 zaczynają się na antenie katechezy. Oglądam też +Rozmowy niedokończone+. W piątek o 10.30 są także bardzo ciekawe audycje przyrodnicze” – powiedziała PAP torunianka Ewa. Jej koleżanka Halina dodała to radio jest w jej ocenie “wielkim uniwersytetem”.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

Źródło: PAP Autor: Tomasz Więcławski
Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij